Alexa Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Alexa Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Web sitenizin gerek Türkiye\’de gerekse de dünyadaki sıralamasını ölçmek ister misiniz? Amazon şirketinin bünyesinde oluşturulan ve faaliyetlerini sürdüren Alexa uygulaması ile web sitenizin kontrollerini yapabilirsiniz.

 

Alexa düşürme, web sitelerinizin Alexa’da bulunan sıralamasını iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların tamamıdır. Her web sitesi sahibinin dikkat kestiği bir kriterdir. Alexa değerleri sizlerde ve sayfanızın bu değerlerini aşağı çekerek aslında sitenizin değerini ters orantı şeklinde yükseltebilirsiniz. Gerek global gerekse de yerel bazda bakıldığında çok ciddi oranda iyileştirme yaşamak istiyorsanız bu makalemizi kesinlikle dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Alexa Sıralaması Nedir?

 

Alexa sıralaması dediğimiz kavram genel itibarıyla yukarıda da söylemiş olduğumuz gibi amazon.com şirketinin bir alt firması olarak çalışıyor. Tabii Amazon, dünya genelinde büyüdüğü gibi seo alanında web site alanında da ve teknoloji ile internet alanında da kendini geliştirerek yoluna devam ediyor.

 

Alexa uygulaması üzerinde gerek kendi ülkenizde gerekse de dünya genelinde top 500 site sıralamasına giriş yapabilir ve dünyanın en iyi web sitelerinin hangileri olduğunu, nasıl çalıştıklarını trafik akışlarını, Google adsense reklam gelirleri neyi, saat ya da saniye dilimi içerisinde ziyaretçi kişi sayısını öğrenmeniz mümkündür.

 

Uygulama üzerinde Türkiye bulunduktan sonra Türkiye\’de bulunan en iyi web sitelerini 50 ile 500 adet olacak şekilde gösteriyor. Site üzerinde genel itibariyle listenin tamamını Görmek istediğinizi size sorduktan sonra sizin ücretsiz üyelik açmanız gerekecektir. İlk 50\’lik listede göreceğiniz sitede Google, YouTube, Facebook, Trendyol, sahibinden.com Eba, ensonhaber, hürriyet, sözcü gibi çeşitli siteler sıralamadaki yerlerini almıştır.

 

Sizler de buradan web sitenizin ne durumda olduğunu kontrol etme imkânına sahip olabilirsiniz liste sıralamasını aşağı düşürmeye çalışabilirsiniz ya da yükseltebilirsiniz. Sitenizin durumunu aşağı doğru çekme ile ilgili bilgilerin tamamını bu makalede sizlere sunmaya çalışacağız.

 

Alexa değerinin düşürülmesi ile beraber sitenin değeri aslında yükselir. Burada ters bir orantı var sanki öyle değil mi? Evet, Alexa değerinin düşürülmesi ile beraber değerinin her açıdan yükselmesinin ne demek olduğunu şimdi hep birlikte inceleyeceğiz.

 

Böylelikle Alexa sıralamanızı kontrol ederek çeşitli işlemlerle sıralama düşürme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Alexa sıralamanızı sizlerde düşürebilirsiniz.

 

 

 

Site Ziyaretçileri, Alexa Değerini Nasıl Etkiler?

Dünyanın bütün sektörlerin de geçerli olduğu gibi aynı şekilde internet sektöründe de sitenizi ziyaret eden kişi sayısı, sitenizin etkinliğini ve kalitesini kanıtlama hususunda çok önemli bir metriktir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sayısını çok değişik biçimlerde ele alıp istatistik şekline dönüştürdükten sonra, kendi veri tabanında bulunan diğer sitelerin aylık, günlük ve haftalık ziyaret rakamları ile mukayese ederek sitenizi bir trafik sıralamasına yerleştirir.

 

Böylelikle Alexa aracılığı ile gerek işlediğiniz gerekse de yönettiğiniz ya da sahibi olduğumuz herhangi bir web ya da blog sitesinin çeşitli parametrik veriler ışığında sıralamasını takip edebilir ve böylelikle iyileştirme çalışmalarını derhal yapabilirsiniz.

 

 

 

Web sitemizle ilgili Alexa düşürme yöntemlerine geçiş yapmadan önce bir bilginin verilmesinde fayda görüyoruz ki, Alexa, sadece web siteleri ile alakalı değil aynı zamanda otomatik ev sistemlerinde kullanılan bir yöntemdir. Örnek verilmesinde fayda vardır ki otomatik ev sistemini oluşturduktan sonra sadece sesli komutlar vererek 1-2 kelime ile akşam evinizde bulunan bütün perdeleri çekebilir, televizyonları kapatabilir, aktif pasif duruma geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Alexa üzerinden akıllı evlerin sesli bir şekilde kontrol edilmesi yöntemine başlanacak.

 

Alexa Sıralamasının Google Sıralamalarına Herhangi Bir Etkisi Var Mıdır Yok Mudur?

 

Seo uzmanları tarafından sıklıkla tartışılan bir konudur. Alexa uygulaması sitelerin tamamını tek tek belli kriterler dahilinde inceliyor sitenizin en çok indexlenmesi ile sayfanızın ne kadar çok indexli olduğunu ve sitenizin hit durumu ile sitede geçirilen zaman ve sitenize vermiş olduğu çeşitli numaralar ile rant değerini yükselten ya da düşürün bir sistemdir. Google sıralamasını etkileyebilir.

 

Alexa Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

Alexa.com uygulamasına giriş yaptıktan sonra alt bölümler de sitenin sorgulanacağı bir bölüm vardır. Bir de web sitesi ile de işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama istedikten sonra sadece bir puan kriterini Alexa, sizin önünüze koymaz. Hangi arama motorunda hangi kelimelerde arama gibi çeşitli bilgiler sunar Fakat son dönemlerde yapmış olduğu çeşitli güncellemeler ile bu bilgilerin bazı bölümlerini ücreti bir şekilde kullanıcılara sunmaya başladı.

 

Alexa Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

 

Web sitenizin gerek kendi ülkenizde gerekse de dünya genelinde nasıl bir kritere sahip olduğunu görmeniz amacıyla amazon.com bünyesinde kurulan Alexa uygulamasını kullanabilirsiniz. Alexa düşürme yöntemlerinin neler olduğunu şimdi hep birlikte bakalım;

 

Alexa Browser Araçlarını Kullanabilirsiniz

 

Alexa aracılığı ile ölçüm panelini ve analiz performansını geliştirmek amacı ile webmasterlerin kullanımına sunulan Alexa Browser aracını internet tarayıcınıza kurduktan sonra sitenizi bu şekilde ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaliteli ve Orijinal İçerikler Üretebilirsiniz

 

Seo hususunda başarılı olmanın en önemli kriterlerinden biri olan kaliteli içerik üretilmesi, sıralamasını düşürme hususunda oldukça önemlidir. Kaliteli içeriklerin üretilmesi ile kaliteli kullanıcıları sitenize çekebilir ve böylelikle kullanıcılarımız sitemizde geçirdikleri süreyi de artırma imkânına sahip olabilirsiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi sitenize çekmiş olduğunuz trafik kadar sitenize gelmekte olan trafiğin site içerisinde geçirdiği süre ile gezmiş olduğu sayfa sayısı yine aynı şekilde Alexa sıralama düşürme noktasında etkili olmaktadır.

 

Sosyal Platformları Etkili Bir Şekilde Kullanabilirsiniz

 

Google tarafından da oldukça kritik bir öneme sahip olan sosyal platformlarını kullanımı, Alexa sıralamasını aşağı doğru çekme çalışmalarında  oldukça etkili bir yöntemdir. Sosyal mecralarda, gruplarda ya da sayfalarda sitenizi paylaşmak suretiyle insanların sosyal linkler tarafından sitemize giriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

Arkadaşlarımızın Alexa Eklentisini Kurduktan Sonra Sitenizi Gezmelerini Sağlayabilirsiniz

 

Her ne kadar da profesyonel bir uygulama şeklinde görünmese de aslında oldukça çeşitli ve etkili gözlemlere dayanarak elde edilen bu ilerleme yöntemi kısa süre içerisinde gerçekten sitenizin sıralamasının yükselmesine katkı sağlayacaktır. Evinizde birden çok bilgisayarın olduğunu göz önünde bulundurursak, ya da sitenizi gezmesini rica edebileceğiniz çeşidi arkadaşlarınız var ise eğer bu taktik tam da böyle bir ortamda geçerli olacaktır.

 

Aleksey Kullanan Diğer Kişiler İle Etkileşimde Bulunabilirsiniz

 

Potansiyel Alex ve kullanıcıları şeklinde de belirtmiş olduğumuz kitle, ve site yöneticileri ile web site sahipleridir. Özellikle de bir web sitesini profesyonel bir şekilde yönetmekte olan ya da profesyonel destek sunan internet yöneticileri, tarayıcılarında kesinlikle Alexa ile türevi olan diğer sitelerin kriterlerini ve değerlerini yapan eklentileri kullanmaktadır. Bu kişilerin web sitelerine yorum atmak suretiyle kendilerine mesaj göndererek ya da sosyal platformlarda bulunan içerikleri ile etkileşime geçerek onların da sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Özellikle de tarayıcılarında Alex bulunması muhtemel olan kişilerin sitemizi ziyaret ettikten sonra vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Sitenizin ölçülerini Böylelikle başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Sonuç Olarak;

 

Alexa değerlerini düşürmek yukarıda söylemiş olduğumuz maddelerde bulunan yöntemleri deneyerek mümkün olmaktadır. Zaman içerisinde başarılı ve daha da kalıcı bir şekilde düşüş gösteren Alexa sıralamanız, sitenizin internet ortamlarındaki otoritesini artmasında etkili bir yöntem olacaktır. Bunun yanı sıra aynı zamanda kriterlerini düşürmek üzere yapacağınız çeşitli işlemler, sitenizin seo çalışmalarındaki kalitesini de artıracağı için Google arama motoru üzerindeki otoritesini de Alexa neticelerinize paralel bir şekilde gelişim gösterecektir.

 

Kaynak : Moradam Seo Ajansı