Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

  • 30 Kasım 2021
  • 2.481 kez görüntülendi.
Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Meslek gruplarından olan alan Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı nasıl olunur? Okumanız gereken bölüm nedir?

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı nasıl olunur sorusunu yanıtlıyor ve bu alanda kariyer yapmak isteyenlere yardımcı oluyoruz. Bu alanda kariyer hedefleyen birisinin yazılım mühendisliği okuması uygun olur. Ancak günümüz için bilgisayar mühendisliği ya da farklı bir uzmanlık alanında okumuş olan kişinin de mesleki gelişimini siber güvenlik kapsamında yapması halinde iş bulması mümkündür.

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne İş Yapar, Zor mu?

Siber güvenlik uzmanı tam olarak ne işe yapar? Bu iş zor mu soruları da sıkça sorulur. Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı ne iş yapar yanıtını veriyoruz. Öncelikle bu işi yapacak olan kişinin aynı zamanda IP paketinin yapısından, içindeki servis tipinden anlamasının da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çalışma hayatına geçmeden önce kişinin bu bağlamda kendisini geliştirmiş olması, işe giriş sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır. Ağ ve siber güvenlik uzmanı olmak isteyen kişi hangi işi yapacak? Sızma testi ve metodolojilerine sahip şekilde kontrolleri yapması önemlidir.

  • Sızma testi yapmak
  • Uygulama ve sistemlere yönelik açıklık analizi yapmak
  • Sonuç raporlamak
  • Red team, blue team gibi alanlarda eğitimler sunmak
  • İyi bir ekip oluşturmak ve geliştirmek

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Son olarak bu meslek grubunda yer almadan önce maaşı konusunda da bilgi almak isteyebilirsiniz. Daha önce hiç bu alanda bir deneyim yaşamamış olan bir kişinin, direkt olarak büyük bir yerde bu meslekte başlaması zor olabilir. Başarınızın güvenlik açısından kanıtlanmış olmasına önem vereceklerdir. Bunun dışında genel olarak başlangıç maaşı için 3.000 TL uygun görülebilir. Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı ne kadar maaş alır sorusunun yanıtına, gelişimini tamamlamış bir uzman olarak yanıt verilirse, son derece önemli bir birim olduğundan 8.000 TL’ye kadar maaşın yükselmesi söz konusu olabilir. Çalışılacak olan iş yerine göre de değişimin olması söz konusudur. Aralık geniş tutulmuştur.