Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

  • 19 Ağustos 2021
  • 1.565 kez görüntülendi.
Backlink Nedir, Nasıl Alınır?

Backlink nedir sorusu özellikle yeni blog veya websitesi kuran kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Webmasterların aşina olduğu bir terim olan backlink, bir platformun diğer bir platforma referans olması şeklinde tanımlanabilir. SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılan backlink, website’lerin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için oldukça önemli bir faktördür. Bir website’nin kaliteli ve otoriter site, forum veya bloglardan backlink sahibi olması arama motorlarının gözünde o website’nin kaliteli ve insanlara fayda sağlayan bir yapıya sahip olduğu izlenimini oluşturur. Bu da arama motoru sonuçlarında sağlam backlink sahibi site veya blogların daha üst sıralarda yer almasına zemin hazırlar.

Backlink almak için webmaster’ların uyguladığı birçok teknik mevcuttur. Bunlar doğal ve ücretli olarak ikiye ayrılmaktadır. Doğal backlink alma yöntemleri esasen kullanıcıların internet üzerinde paylaştıkları linklerden oluşmaktadır. Beğenilen bir içerik sosyal medyada paylaşıldığında bu site için doğal bir backlink kaynağı demektir. Ücretli olarak backlink nasıl alınır diye merak ediyorsanız da bunun için en yaygın olarak kullanılan yöntem tanıtım yazılarıdır.

Backlink Nedir?

Herhangi bir website, forum veya blog’dan başka bir website’ye yönlendirilen linkler backlink olarak adlandırılmaktadır. Backlink nedir sorusu en fazla webmaster olmak isteyen ve site – blog açmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Backlink, hem Google arama motoru sonuçlarında önemli bir kriter hem de etkili bir reklam kaynağıdır.

Kendi içerisinde backlink iki çeşit olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlardan biri DoFollow, diğeri ise NoFollow olarak adlandırılır. Adından da anlaşılabileceği gibi bir websitede yer alan linkler eğer DoFollow olarak etiketlendiyse bu Google arama motoru botlarının bu linkteki websitesini takip ederek indekslemesini ve analiz etmesini sağlamaktadır. NoFollow etiketi olan backlinklerde ise website linki yayınladığı website yada blog’a referans olmaz ve Google botlarının indekslemesi engellenir. Böylece zararlı yazılım barındırabilecek veya sorun çıkarabilecek platformlar genel olarak ‘NoFollow’ olarak etiketlenmektedir.

Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alan kaliteli bir web sitesinde yer alan backlinklerin bu nedenle DoFollow olarak etiketlenmiş olması linki verilen website veya blog için oldukça fayda sağlayacak bir yöntemdir. Bu nedenle backlink almak özellikle yeni yada arama motoru sonuçlarında yükselmeye çalışan bir blog veya website için oldukça etkilidir. Ayrıca kaliteli platformlardan alınacak olan backlinkler hem Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkılmasına hem de ek ziyaretçi kazanılmasına (hit artışına) yardımcı olmaktadır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink nedir sorusundan sonra en fazla merak edilen konu backlink nasıl alınır konusudur. Backlink nasıl alınır sorusunun birden fazla cevabı bulunmaktadır. Öncelikle bunun için ayırmış olduğunuz bir kaynak varsa yani parayla backlink alma imkânınız varsa çok daha kaliteli sitelerden kısa süre içerisinde backlink alabilir ve sıralamalarda oldukça hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz. Tanıtım yazısı fiyatlarını alacağınız website veya blog belirlemektedir. Sitenin kalitesi, hit sayısı ve değerleri tanıtım yazısı fiyatına doğrudan etki etmektedir. Bunun için webmaster forumlarını ziyaret edebilir veya tanıtım yazısı yayınlamak istediğiniz konuyla ilgili arama yaparak burada ücretli tanıtım yazısı yayınlamak istediğiniz platformu bulabilirsiniz.

Backlink nasıl alınır sorusunun bir diğer cevabı da forumlarda tanıtım yapmaktır. Birçok forumda ücretsiz tanıtım – reklam bölümü yer almaktadır. Burada kendi websitenizle ilgili tanıtım yazısı yayınlayarak ilgili kelimelerden kendi sitenize backlink alabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle sadece backlink almış olmazsınız. Aynı zamanda forumun ziyaretçi hacmi yüksekse hızlı bir şekilde hit artışı yaşadığınızı da gözlemleyebilirsiniz.

Backlink almak için bir diğer yöntem de kaliteli website ve bloglarda kaliteli, çok okunmuş ve çok yorum almış yazılara yorum yapmaktır. Yorum yaparken kendi web sitenizin linkini de yorumun sonuna ekleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli kriter yorum yaparken sadece backlink almak için yorum yapmamak. İçeriklere fayda sağlayan katkı yapan yorumlar yaparsanız hem yorumunuz onaylanacak hem de konuyla ilgili dikkat çekerek backlink üzerinden sitenize ziyaretçi gelecektir.

Backlink nasıl alınır sorusuna bir diğer cevap da footer link satın almaktır. Özellikle webmaster forumlarında sıkça görebileceğiniz bu yöntemde aylık veya 6 – 12 aylık ücret ödeyerek linkinizin anlaşmış olduğunuz websitede kalmasını sağlarsınız.

Sitelerimizden Tanıtım Yazısı ile backlink almak isterseniz formu doldurabilirsiniz.