Erkek Saç Dökülmesi Nedir? Erkek Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Detaylar Yazımızda…

  • 22 Aralık 2021
  • 12.248 kez görüntülendi.
Erkek Saç Dökülmesi Nedir? Erkek Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir? Detaylar Yazımızda…

Erkek saç dökülmesi sorununun ortaya çıkma nedenleri arasında genetik özellikler, birtakım tıbbi rahatsızlıklar, yaşam tarzı ve diğer birçok sebep bulunur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, erkek nüfusunun yaklaşık yüzde 85’i 50 yaşına gelene dek ciddi boyutta saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Erkek Saç Dökülmesi Nedir

Erkek saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi insanların hemen hemen hepsinde yaşanan doğal bir olgudur. Duşa girdiğinizde veya saçınızı taradığınızda elinize saç gelmesi normaldir. Ancak bizim bahsettiğimiz erkek saç dökülmesi bu saç dökülmesi ile farklıdır. Saçların olağan olarak dökülmesi sonucu tekrar yeni saçlar meydana gelir. Ancak bu döngü bozulduğu takdirde ciddi boyutta bir saç dökülmesi var ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Erkek saç dökülmesi sorunu çoğunlukla saç derisinde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı kişilerin vücudunda kıl bulunan diğer bölgelerde de dökülme görülebilir.

Erkek saç dökülmesi sebepleri nelerdir?

Erkek saç dökülmesi erkeklerde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Erkek saç dökülmesi sorununda rol oynayan en önemli faktör ise yapısal özellikler yani genetik faktörlerdir. Genetik faktörün yanı sıra erkek saç dökülmesi sorununa sebep olan başka faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler aşağıda sıralanmıştır:

  • Aile geçmişinde erkek saç dökülmesi yaşayan bireyler bulunan kişilerin erkek saç dökülmesi sorunundan yüksek ihtimal mustarip olması beklenen bir durumdur. Özellikle yaşlılık evresinde ortaya çıkmaya başlayan bu sorun genellikle genetik yapıya bağlı olarak gelişir.
  • Bazı tıbbi rahatsızlıklar ve bazı medikal ilaçların kullanımı hormonal dengesizliğe sebep olarak erkek saç dökülmesi yaşamanıza yol açabilir. Ayrıca bu gibi rahatsızlıklar kafa derisinde yaralanmalar da meydana getirebilir. Diyabet ve bazı kalp rahatsızlıklarına sahip olmak da erkek saç dökülmesi ile sonuçlanabilmektedir.
  • Kişinin oldukça yoğun ve stresli bir yaşama sahip olması erkek saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Genellikle travmatik bir olay yaşandıktan sonra da dökülme sorunu sık sık yaşanır. Stres ve hormon arasında ciddi bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenme düzenine sahip olmamak, düzenli uyku çekmemek, spor yapmamak, hareket etmemek, vücuda yeterli miktarda protein, vitamin, mineral almamak da erkek saç dökülmesi ile sonuçlanabilmektedir. Aynı zamanda aşırı sigara ve alkol tüketimi de erkek saç dökülmesi için pek iyi bir alışkanlık değildir.
  • Dermatolojik testten geçmemiş, kalitesiz saç bakım ürünleri kullanmak da erkek saç dökülmesi problemine neden olabilmektedir. Bu sebeple mutlaka doktor onaylı cilt bakım ürünleri kullanmanız gerekir.
  • Yaşlılığa bağlı olarak da saçın tepe noktasında başlayan kelleşme ile erkek saç dökülmesi baş gösterebilir. Bunun sebebi vücutta meydana gelen hormonal değişimler olabileceği gibi kişinin sahip olduğu yapısal özelliklerle de açıklanabilir.
  • Kişi yaşamında sürekli aşırı kilo alıp verme gibi durumlar yaşıyor ise erkek saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Devamlı kilo alıp vermek yalnızca saç kökleri için değil vücudunuz ve organlarınız için de çok zararlıdır.

Erkek saç dökülmesi sorununu önlemek için ne yapılmalıdır?

Erkek saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin dökülme probleminin arkasında yatan nedenlere bakıldığında çoğunlukla genetik özelliklere dayanarak erkek saç dökülmesi yaşadığı görülmektedir. Genetik olarak ortaya çıkan erkek saç dökülmesi sorununu ise kalıcı olarak tedavi etmek pek mümkün değildir. Ancak erkek saç dökülmesi sürecini hafifletmek ve dökülmeyi azaltmak için uygulanacak birtakım yöntemler bulunur.

Erkek saç dökülmesi tedavisinde başlanmadan önce mutlaka dökülmenin sebebi araştırmalıdır. Belirlenen sebep doğrultusunda en uygun tedavi yönteminin uygulanması daha doğru olacaktır. Genellikle dermatoloji uzmanları tarafından uygulanan erkek saç dökülmesi tedavisi için mutlaka alanında uzman bir doktor bulmanız önemlidir. Aksi halde uzmanlığı bulunmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir.

Erkek saç dökülmesi için uygulanan en etkili tedavi yöntemleri mezoterapi, PRP ve kök hücre tedavisi olmaktadır. Herhangi bir yan etkiye sebep olmayan bu tedavilerde çoğunlukla başarılı sonuçlar elde edilir.

Mezoterapi yönteminde saç derisinde yer alan saç köklerinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve peptid gibi maddeler saçlı deriye enjekte edilir. Mezoterapi yöntemi ile saç dökülmesi azaltılarak saç büyümesinin artması hedeflenir.

PRP uygulamasında hastanın kendi kanından yararlanılır. Hastanın kendi kanında elde edilen trombositler saç köküne enjekte edilerek bu sayede burada bulunan hücrelerin uyarılması sağlanır.

Kök hücre tedavisinde ise oldukça yoğun olan büyüme etmenleri saç köküne enjekte edilerek işlem tamamlanır. Kök hücre tedavisi saç kökünü besler, saç kökünü güçlendirerek saçların daha hızlı büyümesini ve parlak görünmesini sağlar.

Erkek saç dökülmesi tedavisi fiyatları nedir?

Erkek saç dökülmesi tedavisi fiyatları uygulamayı yapacak doktora, uygulamanın yapılacağı ortama ve uygulamada kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bu işlem için net bir sayı vermek doğru değildir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak erkek saç dökülmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas