İzinsiz Ses ve Görüntü Almanın Cezası Nedir?

  • 21 Eylül 2021
  • 1.966 kez görüntülendi.
İzinsiz Ses ve Görüntü Almanın Cezası Nedir?

Bazen çevremizde olup bitenleri kaydetme zorunluluğu hissettiğimiz dijital çağda yaşıyoruz. Ancak ses ya da görüntüyü kaydetmeye başlamadan önce, bunun yasallığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Peki, izniniz olmadan birinin sizin sesinizi ya da görüntünüzü kaydettiği için onu dava edip edemeyeceğini merak ediyorsanız yazının devamını okumaya devam etmelisiniz.

Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali

 Bir kişinin rızası olmadan görüntü ve ses kaydı alma durumunun, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan özel hayatın gizliliği kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Ses ve görüntülerin suç kapsamında değerlendirilmesi için özel hayatın gizliliği kavramında belirtilen tanıma uyması gerekmektedir.

İzinsiz Ses ve Görüntü Almak Suç Olarak mı Değerlendirilir?

Kişinin izni olmadan ses ve görüntü kaydetmek suçtur. Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesi gereğince özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suç olarak değerlendirilmiş olup, suçun işlenmiş olması durumunda fail hakkında ceza yer almaktadır. İlgili madde gereği özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçunun ses ya da görüntü alınarak işlenmesi halinde fail hakkında verilecek olan ceza arttırılmaktadır. Alınan bu ses ya da görüntülerin hukuk kapsamı dışında ifşa edilmesi halinde alınacak ceza değişmektedir.

İzinsiz Alınan Ses ve Görüntü Kaydı Delil Olarak Sayılır mı?

 İzinsiz olarak alınan ses ve görüntü kaydının delil sayılıp sayılmayacağı ne için yapıldığı göz önünde bulundurulduktan sonra karar verilir. Delil kullanmak hukuk sisteminin kabul ettiği belgeler arasındadır. Fakat delillerin kabul edilip edilemeyeceği konusunda bazı kısıtlamalar mevcuttur.

İzinsiz Alınan Ses ve Görüntü Cezası Nedir?

 Kişinin haberi olmadan alınan ses ve görüntü kaydının yapılması ve haberleşme gizliliğinin ihlal edilmesi konusunda Türk Ceza Kanunu’nun 132. maddesine göre suçun gereğine göre verilen ceza bir kat artırılır. Yapılan konuşmaların gizli olarak dinlenmesi ve kayda alınması halinde fail ile ilgili 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir.

Ceza hukuku hakkında merak ettikleriniz ve ceza avukatı danışmanlığı için https://acasoy.com/ adresini ziyaret edebilir, detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz