Hassas Bağırsak Sendromu Nedir?

Hassas Bağırsak Sendromu Nedir?

Hassas Bağırsak Sendromu Nedir?Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Hassas bağırsak sendromu yani diğer adı ile irritabl bağırsak sendromu son yıllarda oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta standart tanı yöntemleri ile teşhis koyma ya da hastalığı saptama durumu söz konusu değildir. Bu hastalık belirtilere göre tedavi edilmeye çalışılsa da tam olarak bir tedavi söz konusu değildir. Kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalığın belirtileri en aza indirilmeye çalışarak hastaların yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılır.

 Belirtileri Arasında  Neler Vardır?

Hassas bağırsak sendromu olan kişilerde hastalığın belirtileri genellikle aynıdır. Belirtilerin derecesi ve kişileri etkileme oranları değişmektedir. Hassas bağırsak sendromu olan kişilerin sadece belirli bir kısmında çok ağır belirtiler yaşanmaktadır. Bunun dışındakiler biraz dikkat ettikleri zaman daha hafif belirtiler yaşarlar. Hassas bağırsak sendromunun belirtileri şu şekildedir;

  • Kişi ya çok şiddetli ishal olmuştur ya da kabız olmuştur.
  • Bazı durumlarda hem ishal hem kabız olma aynı anda olabilmektedir.
  • Ciddi kasılmalar ile kramplar ortaya çıkar. Özellikle yemek yedikten sonra artan kramplar söz konusudur.
  • İBS olan kişilerde aşırı derecede gaz söz konusudur.
  • Yoğun bir şişkinlik ortaya çıkar.
  • Dışkıda mukus görülür.
  • Dışkının kıvamı ya çok serttir ya da çok yumuşaktır.
  • Aşırı gaz ve şişkinlikten dolayı belirgin göbek söz konusudur.

 Nasıl Başa Çıkılır?

Hassas bağırsak sendromunu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi henüz gelişmediği için genellikle belirtileri hafifletmeye yönelik tedaviler uygulanır. Tam olarak iyileşmeseler de hastaların en kaliteli biçimde yaşamalarını sağlamak hedeflenir. Hassas bağırsak sendromu olan kişilerde doktor teşhisi koyduktan sonra şikayetleri azaltmaya yönelik ilaçlar verilir. Bunun yanı sıra hastalarında mutlaka beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Mide ve bağırsağı rahatlatan papatya, rezene gibi çaylar ile tedavi desteklenir. Ayrıca şişkinliğe sebep olan mayalı gıdalar, gluten içeren besinler, yoğurt gibi gıdaların tüketimine bir süre ara verilmesi gerekir. Bol su tüketmek bu aşamada şikayetleri büyük ölçüde azaltacaktır.

Daha fazla bilgi için “Nedir?” içeriklerine göz atabilirsiniz.