REKLAM ALANI

Sultanbeyli’de Özel Diyaliz Merkezi

  • 15 Şubat 2023
  • 616 kez görüntülendi.
Sultanbeyli’de Özel Diyaliz Merkezi

Diyaliz merkezleri böbrek hastalarının olmazsa olmazlarıdır. Özellikle ileri evrelere gelmiş olan böbrek yetmezliğinde tedavi görülmediği sürece hastalık daha da fazla ilerlemeye devam edecektir. Bu nedenle teşhisi konulan böbrek hastaları, doktorunun da önerisiyle bir an önce diyaliz merkezine başvurmalıdır. Diyaliz merkezleri şu an genel olarak büyük şehirlerde bulunmaktadır. Bu nedenle küçük şehirlerden büyük şehirlere tedavi ve muayene için çok fazla hasta gelip gider. Büyük şehirlerin bu kadar çok talep görmesiyle birlikte İstanbul’da diyaliz merkezi sayısı oldukça artmıştır. Bu da böbrek hastalarının seçim yapmalarını zorlaştıran bir durum haline gelmiştir.

Kronik Böbrek Yetmezliği ve Etkileri

Kronik böbrek yetmezliği belirli sebepler dolayısıyla kişinin böbrek fonksiyonlarının ve işlevlerinin artık görev yapmaması ya da görevlerinde yavaşlama anlamına gelen bir hastalıktır. Bilindiği üzere böbrekler vücutta oldukça önemli organlardır. Vücuttaki tüm kanı filtreleyerek vücuda zarar veren toksin maddelerden kanı temizler. Bu toksin maddeler vücut dışarısına idrar olarak atılır. Fakat böbrek yetmezliğinde kan temizlenmez bu da kanda sodyum, fosfor, kreatin, potasyum ve üre gibi maddelerin artışına neden olur. Bu zararlı maddelerin artışının vücuda çok fazla etkisi vardır. Midede bulantı yapar ve iştahsızlığa neden olur. Böylece kişi ani bir şekilde kilo vermeye başlar. Cilde yeterince temiz kan götürülemediği için ciltte kuruluk oluşur. Kuruluğun fazlalaşması nedeniyle de kaşıntılar oluşmaya başlar. Kişi cildini kaşımaya başladıkça kanamalar da meydana gelir. Böbrek yetmezliği yaşayan kişiler sıklıkla tuvalete gitmek ister. Bu istek nedeniyle geceleri de uykuları bölünür. Bu nedenle böbrek yetmezliği olan hastalarda uykusuzluk sorunu gelişmeye başlar. Uykusuzluk ise kişinin gün içerisindeki rutinin etkiler. Çünkü kişi kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseder. Aslında bu etkenlerin hepsi birleştikçe hastanın psikolojisi de bozulmaya başlar. Stres de etki ettikçe böbrek yetmezliği daha da ilerlemeye başlar.

Böbrek Yetmezliği İnsan Yaşamına Nasıl Yansır?

Böbrek yetmezliği yaşayan kişiler bir süre sonra hem depresyon hem de idrar sorunu nedeniyle zamanla yalnızlaşmaya başlarlar. Halsizlik ve yorgunluk yüzünden bu kişiler evden dışarı çıkmak istemezler. Sürekli olarak idrara çıkma isteği olduğu için bu hastalar sosyalleşmek için dışarı çıkmak istemezler. Bununla birlikte sürekli ağrı çeken hastalar yatakta yatmak isterler. Bu gibi etkenler böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastalar depresyona girmeye başlar. Böylece insanlardan uzaklaşmaya başlayan hastalar asosyalleşir ve vücudun stres oranı da artar. Buradan da anlaşıldığı üzere böbrek yetmezliği sadece kişinin fiziksel olarak hayatını değil sosyal ve psikolojik hayatını da oldukça olumsuz yönde etkilemeye başlar. Böbrek yetmezliği tedavi edilmediği sürece bu gibi etkileri de zamanla artmaya devam edecektir. Bu sebeple bir diyaliz merkezine giderek tedavi görmeye başlanmalıdır.

Diyaliz Merkezi Sayesinde Sağlığınızı Yeniden Elde Edin

Diyaliz merkezleri böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastaların kurtarıcısıdır. Böbrek yetmezliğinin getirdiği tüm olumsuz sorunlar diyaliz sayesinde çözüme kavuşur. Bununla birlikte iyi bir diyaliz merkezi seçimi de bu hastalığın daha hızlı bir şekilde atlatılmasına neden olur. Diyaliz tedavisi süreci uzun ve sabır gerektiren bir süreç olduğu için hastaların gittikleri merkez onların psikolojik sağlıkları için de büyük önem taşır. İyi ve anlayışlı bir doktor, güler yüzlü bir ekip sayesinde böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastalar bu süreci çok daha iyi bir şekilde atlatacaktır. Sultanbeyli diyaliz merkezi doktorları ve hemşireleri böbrek yetmezliği ve diyaliz tedavisi konusunda deneyimli olduğu için hastalarla oldukça güzel bir etkileşim içerisindedirler.