Burun Nezlesi İçin Bitkisel Reçeteler

  • 03 Şubat 2022
  • 1.447 kez görüntülendi.
Burun Nezlesi İçin Bitkisel Reçeteler

Bulaşıcı ve akut bir hastalık olan burun nezlesinin tedavisi için uygulanabilecek pek çok doğal yöntem vardır.

Burun nezlesi için bitkisel reçeteler özellikle bu hastalığın sıklıkla görüldüğü kış aylarında daha da merak edilir. Bu hastalık yetişkinlerde bir yıl içerisinde ortalama üç kere görülebilir. Çocuklarda ise bu sayı sekize kadar çıkabilir. Bunu önlemek ve hastalık belirtilerini kısa süre içerisinde atlatmak için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Genellikle öksürme, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi belirtilere sahip olan burun nezlesi gözlerde sulanma ve kaşınma, yorgun ve halsiz hissetme, kas ağrısı, ateş gibi durumlara da yol açabilir. Uygulanacak bitkisel tedavi ile hastalık atlatılabilir ve bağışıklık sistemi daha güçlü hale getirilebilir.

Burun Nezlesine İyi Gelen Bitkisel Öneriler

Burun nezlesinin bitkisel tedavisi enfeksiyonla mücadele etmek ve sinüsleri temizlemek amaçlı yapılır. Bunun için içerisinde kırmızı biber, soğan, acı biber, sarımsak gibi besinlerle zengin hale getirilmiş olan tavuk suyu çorba en önemli şifa kaynaklarından biri olacaktır. Besin değeri yüksek gıdalar tüketmek bağışıklık sistemini daha güçlü hale getireceğinden öncelikli olarak tercih edilmelidir.

Burun nezlesi için bitkisel kürler incelendiğinde bunlar içerisinde 125 ml limon suyu, 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil, 1 ezilmiş sarımsak, biraz kırmızı biber ve iki yemek kaşığı sirke karıştırılarak gün içerisinde sık sık tüketilmelidir. Bu tür karışımlar hastalığın daha hızlı atılmasını sağlayacaktır.

Burun Nezlesine Karşı Bitkisel Kürler

Yaşanan hastalık belirtilerini en aza indirmek ve vücut direncini artırmak adına burun nezlesine karşı bitkisel kürler denenebilir. Bunlar şu şekildedir:

Isırgan Çayı Kürü

Bir su bardağı kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı ısırgan otu ilave edilir. Çayın iyice demlenmesi için yaklaşık üç dakika kadar kaynatılır. Daha sonra az bir süre ılıması için beklenir ve hazırlanan çay sabah ve akşam aç karnına içilir.

Okaliptüs Ve Nane Esansı Kürü

Nane ve okaliptüs tıkanıklıkları açma konusunda son derece etkilidir. Bunun için yaklaşık 300 ml suyun içine birkaç damla nane esansı ve okaliptüs damlatılır. Bu sayede burun nezlesi belirtileri hafifleyecektir.