REKLAM ALANI
Genel Bilgiler

En İyi E-Arşiv Firması Hangisidir?

En İyi E-Arşiv Firması Hangisidir?

E-arşiv ve e-dönüşüm terimleri ticaret hayatına yeni bir yön vermeye devam ediyor. Vergi mükellefleri için hazırlanan yeni tüzük GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından duyuruldu. Buna bağlı olarak Vergi Usul Kanunu VUK 509 uyarınca bir takım standartlar alıcı ve satıcı taraflar için zorunlu kılındı. Faturaların düzenlenmesi, muhafaza edilmesi, taraflara iletilmesi ve tüm belgelerin elektronik ortama taşınması bu madde uyarınca sunulmuş oldu.

Dolayısıyla e-arşiv nedir diye merak edenlerin sayısı her geçen gün arttı. E-arşiv teknik olarak fiziksel şekilde kesilen faturaları elektronik ortamda kesmeye, elektronik ortamdan alıcısına nüsha olarak göndermeye, tüm faturaları tek bir kaynakta muhafaza etmeye yarayan sistemdir. Bu sistemi kullanabilmek için öncelikli olarak E-fatura kullanımı esas alınır. E-fatura kullanımını onaylatan ve GİB üzerinden tescilleyen işletmeler ve vergi mükellefleri e-arşivin avantajları ile çok daha güvenli bir ticaret süreci yaşayabilir.

Ayrıca e-arşiv firması Uyumsoft tarafından sağlanan teknolojik çözümler sayesinde yalnızca fatura değil tüm işletme standartları üst seviyelere çıkarılabilir. Güvenli ve hızlı bir biçimde ticaretin her ayağında destek sağlayan firma kullanıcılarına GİB tarafından belirlenmiş olan kıstasları kesintisiz bir biçimde sunmayı amaç edinmiştir. Ulusal çapta büyük şirketlerin ilk tercihi olması ise yazılımsal açıdan ve destek yönünden en iyi performansı sergilemesinden kaynaklanmaktadır.

E-Arşiv Özellikleri ve Sağladığı Avantajlar

E-fatura kullanımının daha da yaygınlaşmasıyla beraber e-arşiv için arz talep dengesi daha da artmış oldu. Ayrıca fiziksel fatura ve bu faturaların temini gibi sorunlar ortadan kalkarken her şeyin elektronik ortamda muhafaza ediliyor olması işletmeler için ekstra maliyetleri sıfır noktasına indirdi. Zaten e-arşivin özellikleri arasında da en önemli noktaların başında bu geliyor.

Hiçbir şekilde fatura basım maliyeti gerektirmemesi, basılı faturaların alıcıya gönderim maliyetlerinin söz konusu olmaması, mevcut faturaların depolama gibi bir sorununun yer almaması sistemi daha da ilgi çekici hale getirebiliyor. E-arşiv üzerinden ister yazılı olarak ister elektronik ortamda faturalar çıkarılabilir ve paylaşılabilir. Bu sayede işletmeleri daha da özgür bırakan bir yapıya sahiptir. Üstelik GİB tarafından hiçbir entegre sistem kullanılmadan da tercih edilebilecek bir sistem olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Elbette ki özel entegre uygulamaları işi çok daha pratik ve hızlı hale getiriyor ve sizin önceden yapmanız gereken pek çok şeyi hazır bir biçimde sizin için tutuyor. Size ise yalnızca fatura kesmek kalıyor. İşte tam bu noktada da işletmeler e-fatura geçişi için en iyi e arşiv yazılımları hangileri diye merak edebiliyor. Aslında teknik olarak GİB altyapısını kullanarak sunulan bir sistem olması güvenilirlik açısından üst düzey bir standart yaratıyor. Hız, stabilizasyon ve sunduğu imkânlar noktasında ise ön plana çıkan pek çok yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi e-arşiv firması Uyumsoft olarak popülerliğini sürdürüyor.

E-Arşive Geçiş Süreci

İşletmelerin fatura için elektronik ortama geçiş sürecinde en çok sorduğu soru ise e-arşive nasıl geçilir oluyor. Bunun için dilerseniz GİB başvurusuyla işletmenizin elektronik ortama geçiş ve dijitale dönüşüm sürecini tamamlayabilirsiniz. Fakat uzun onay süreçleri, bazı işletmeler ve sektörler için zorlayıcı unsurlar baz alındığında geçiş sürecini tamamlamak adına entegratör yöntemine başvurabilirsiniz. Firma aracılığıyla yapacağınız geçiş süreci size zamandan tasarruf ettireceği gibi pek çok yazılım desteğiyle anında fayda sağlayacaktır.

E-arşivin avantajları sayesinde işletme maliyetlerinizi ciddi oranda düşürerek tüm kayıtlarınızı elektronik ortamda tutma özgürlüğüyle tanışacaksınız. Fatura kayıtlarınızın elektronik nüshalarının 10 yıl boyunca saklandığını ve bu nüshaları dilediğiniz zaman kendiniz ya da müşteriniz tarafından basılabileceğini, incelenebileceğini veya muhafaza edilebileceğini unutmamalısınız. Özellikle e-arşiv ve e-dönüşüm bu açıdan bakıldığında işletmeler için bir cankurtaran pozisyonuna geçiyor.

En iyi e arşiv yazılımları ile işletmeniz çok daha verimli bir çalışma pozisyonuna erişecek, istikrarlı bir biçimde büyümeye devam edecektir. E-arşiv kullanıcısı olmadan önce e-fatura kullanımına başlamış olma zorunluluğu en önemli noktalardan birisidir. Dijital dönüşüm kapsamında tüm bu işlemleri sizin için yapacak, size hazır bir biçimde yazılım desteği sağlayarak işlemlerinize güven ve hız katacak firmalarla çalışabilirsiniz. Müşterilerinize dilediğiniz zaman fatura iletmek, SMS ya da mail ile bilgi paylaşımında bulunmak gibi özel iletişim seçenekleri yine özel entegrasyon yazılımlarıyla mümkün hale gelmektedir.