Michel Platini kimdir

Michel Platini kimdir

Michel Platini kimdir

Fransız eski futbolcu ve UEFA’nın eski Lideri olan Michel Platini’nin hayat kıssasıdır.

Dünya futbol tarihinin tartışmasız en kıymetli futbolcularından olan Michel Platini, mesleği boyunca sayısız muvaffakiyete imza attı. Gittiği her ekipte efsaneleşen Platini, ismini futbol tarihe altın harflerle yazdırdı.

Futbolu bıraktıktan sonra Fransa Ulusal Kadrosu’nu çalıştıran ve UEFA Başkanlığı üzere çeşitli vazifelerde bulunan Platini’nin hayatına dair kimi bilgiler…

21 Haziran 1955’te Fransa’da dünyaya gelen Platini; futbol mesleğine AS Jouef ekibinde başlayan Michel Platini, profesyonel futbola birinci olarak, 1972 yılında babasının antrenörlüğünü üstlendiği Nancy ekibinde başladı.

1976 yılında Olimpiyatlar’da oynayan Platini birinci resmi milletlerarası karşılaşmasına birebir yıl Çekoslavakya karşısında çıktı. Nancy ekibinde oynadığı yedi dönemde attığı 98 golün akabinde 1979 yılında AS St. Etienne kadrosuna transfer oldu.

1982 yılında Fransa dışına çıkarak İtalya’nın Juventus grubuna katılan Platini, jübilesini 1987 yılında bu kulüpte yaparken, futbol tarihine ismini altın harflerle yazdırdı.

Dönemin büyük futbolcusu

Futbol tarihinin en büyük futbolcularından biri olarak gösterilen Platini, kendi periyodunun en büyük futbolcusuydu ve harika gol atma kabiliyetlerine sahipti. 1985 yılında Avrupa’da yılın futbolcusu mükafatını arka arda 3 defa kazanan tek futbolcudur.

Michel Platini kimdir

Gol rekoru kırdı

1982 yılında rekor bir transfer fiyatıyla Juventus’a transfer olan Platini orada da gollerine devam etti ve İtalyan takımının 4 yıl içinde 3 kere şampiyon olmasında ve ayrıyeten Avrupa kupalarında da büyük başarılara imza atmasında büyük hisse sahibi oldu. Ulusal ekibini 1984 Avrupa Şampiyonası’na sürüklemekle kalmayan Platini, 2 hat-trick de dahil olmak üzere toplam 9 golle Fontaine’in rekorunu da kırdı.

Michel Platini kimdir

Görkemli jübile, Michel Platini kimdir

Bir frikik ustasıydı; ulusal kadrosunda ve Juventus için birçok meyyit topu gole çevirdi. Platini Juventus’da 5 yıl oynadı. Michel Platini 1978, 1982 ve en son da 1986 Dünya Kupalarında oynadı.

Jübilesini Dünya Karmasıyla birlikte 1987’in ağustos ayında Wembley Stadı’nda büyük bir taraftar kitlesi önünde yapan Platini, hayatının geri kalan kısmına adım attı.

Futbol mesleğinde çıktığı 648 profesyonel futbol maçında 348 gol atmayı başaran Platini, 1983, 1984 ve 1985 yıllarında üst üste 3 sefer Avrupa’da yılın futbolcusu seçilerek bu alanda da bir rekora imza attı.

Teknik yöneticilik hayatı

Ancak futboldan uzak durması pek uzun sürmedi ve 1988 yılında Fransa Ulusal Takımı’nın başına geçen Platini, 1992’ye kadar bu vazifesi sürdürürken, 1998 yılında Fransa’da düzenlenen Dünya Kupası’nda tertip komitesinin başında bulundu.

UEFA Başkanlığı yaptı

2002 yılında UEFA ve FIFA idare şurasına giren eski Fransız futbolcu, 1998-2002 yılları ortasında da FIFA Lideri Sepp Blatter’in danışmanlığı vazifesini yürüttü. Platini 29 Nisan 1985’de Fransız Onur Nişanı’nı Şövalye olarak aldı, ve 1988’de Kumandan ilan edildi.

Düsseldorf’ta yapılan 31. UEFA Kongresi’nde 27 oyla Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanlığına Michel Platini seçildi. ve Fransa Futbol Federasyonu’nun asbaşkanı olarak da misyon yapmaktadır.