ÖDEMDEN KURTULMAK İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

  • 06 Temmuz 2021
  • 1.404 kez görüntülendi.
ÖDEMDEN KURTULMAK İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI

Ödem Nedir ve Nasıl Atılır? Ödem Nasıl Oluşur? | edoktorTV

Ödemden kurtulmak sağlık açısından önemli bir konudur. Ayrıca birçok kişinin en büyük sorunlarından birisidir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ödem sorunu birçok insanın kabusu haline gelmektedir. Yaz aylarında ödemlerde artış olmasının nedeni ise havanın sıcaklığı ile damarlarda meydana gelen genişlemedir. Genişleyen damarlar sıvı geçişini kolaylaştırdığı için vücutta bulunan sıvılar daha kolay dokulara yerleşiyor. Bu da vücudun çeşitli yerlerinde şişliğe neden oluyor. Peki bu sorun ile nasıl başa çıkabiliriz?

Ödemden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle beslenme şekline dikkat etmek ödemin büyük ölçüde azalmasına neden olacaktır. Aşırı şekerli ve tuzlu beslenme şekli olan bir kişide ödem oluşması kaçınılmazdır. Özellikle tuz vücutta suyun tutulmasına neden olduğu için ödem oluşumuna büyük katkı sağlar. Bu nedenle tuzlu ve şekerli besinlerden uzak durmak gerekir.

Daha çok kalsiyum içeren besinler tüketmekte fayda var. Özellikle süt, yoğurt ve kefir hem oldukça sağlıklı besinlerdir hem de ödemin vücuttan atılmasına büyük ölçüde katkı sağlar. Bunun yanında maydanoz tüketimi de ödem atılmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem çiğ olarak tüketebilir hem de haşladıktan sonra suyunu içebilirsiniz. Fakat maydanoz tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı tüketimi tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra salatalık, ananas ve yaban mersini de ciddi anlamda ödem atılmasına neden olur. Bu nedenle düzenli olarak ananas ve yaban mersini tüketmek gerekir. Salatalığa ise beslenmemizde büyük bir yer verilmelidir. Hem salatalarda hem de tuzsuz sade olarak tüketebilirsiniz.

Ödem Atmada En Büyük Yardımcı Su

Su, insan vücudu için olmazsa olmaz yaşam kaynaklarından biridir. Bütün organların sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için her gün düzenli olarak su içilmelidir. Vücudun gereksinimi kadar içilmeyen su vücutta ödem oluşmasına neden olur. Bu nedenle günde en az 3 litre su içmek her açıdan oldukça faydalıdır.

Daha fazlası için “Sağlık” kategorisini inceleyebilirsiniz.