Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer, Kimler Faydalanır?

  • 14 Haziran 2021
  • 1.931 kez görüntülendi.
Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer, Kimler Faydalanır?

Uzun yıllardır çok merak edilen ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer kimler faydalanabilir konusu insanlar tarafından çok araştırılmaktadır.

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer, kimler faydalanır? sorusu çok fazla sorulmakta ve araştırılmaktadır. Ölüm durumunda emekli aylığının ne miktarda olacağı şahısların alacakları aylık oranında farklılıklar göstermektedir. Eşi ölen şahıslara eşlerinin almış olduğu aylığın yüzde yetmiş beşi verilmektedir. Örneğin  iki bin lira aylık alan bir şahsın ölmesi durumunda eşi bin beşyüz lira vefat aylığı alacaktır. Ama bu hal herkes için geçerliliğini korumaz. Hakeza bu husus da bilinmesi gereken çok önemli bir konu bulunur. Bu konu da kişiler aktif olarak çalışmamaları durumudur. Ölen kişilerin eşi aktif olarak çalışmaz ise bu kişiler ölüm maaşından faydalanamazlar. Ölüm halinde emekli aylığı (maaşı) almayı hak eden kişilerin sayısına ve ölen kişiye yakınlık derecesine nazaran alınan aylıklar (maaşlar) da farklılıklar gösterir.

Ölüm Maaşından Kimler Faydalanabilir?

Ölüm maaşından yararlanma hakkı olan kişiler; ölen kişinin annesi, babası, yetim kalan çocuklar ve eşi hak kazanır. Ama ölen kişinin ölüm aylığını  (maaşını) akrabalarına bırakmak için bazı şartlar vardır. Bu şartların aylıktan (maaştan) yararlanmak yani faydalanmak isteyen kişiler tarafından sağlanması gerekir. Aynı zaman da verilen ölüm aylığının  (maaşının) tutarı da kaç kişi bu aylıktan (maaştan) hak talep ettiğine ve bu kişilerin ölen kişiye yakınlık derecelerine nazaran farklılık gösterir.

Ölüm Maaşından ( Aylığından ) Faydalanma Oranları Nasıldır?

Ölüm durumunda alınan emekli aylığının (maaşının) tutarı ölen kişi ile olan yakınlık ve kaç kişi aylık (maaş) üzerinde hak iddia ettiğine göre farklılık gösterir. Ölen kişinin akrabaları arasında sadece ölen kişinin çocukları, annesi, babası ve eşi faydalanabilir.

Kanun olarak ölen kişi ile evli durumunda ise eşine bağlanan aylık oran çocukların aylık (maaş) üzerinde iddia edip etmediğine göre farklılık gösterir. Ölen kişinin sadece eşi faydalanacak %75’inden yararlanır. Ancak bu aylıktan ölen kişinin eşi haricinde biri daha varsa eşinin maaşı %50 olacaktır.

Kaynak: ‘Ölüm Maaşından Kimler Faydalanabilir?