Oto ekspertiz nedir?

  • 10 Aralık 2021
  • 1.579 kez görüntülendi.
Oto ekspertiz nedir?

OTO EKSPERTİZ NEDİR? OTO EKSPERTİZ NE İŞ YAPAR? OTO EKSPERTİZ HANGİ ARAÇLARA YAPILIR? OTO EKSPERTİZE NEDEN GİDİLİR? OTO EKSPERTİZ HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR? 

Oto ekspertiz ne demektir?

Lüks olmaktan çıkarak ihtiyaç haline gelen ve hemen hemen her evde en az 1 tane bulunması mümkün olan arabalar; pandeminin etkisiyle toplu taşıma araçlarına rağbetin azalmasına sebebiyet vererek, yollarda daha sık trafik oluşturur hale gelmiştir.

Yoğun trafikte acele ve telaşla birlikte acemiliğin ve dikkatsizliğin getirdiği birtakım ağır faturalara katlanmak da, her sürücünün farkında olması gereken bir durum olmuştur.

İşte oto ekspertizler de, trafikte yaşanmış herhangi bir olayın sonucunda, aracın başına gelenleri tespit ederek; kullanıcıya bir çeşit geçmiş taraması sunuyor.

Oto ekspertiz ne iş yapıyor?

Araçların, geçmişte ne gibi işlemlerden geçerek trafikteki varlığını sürdürdüğü kesin olarak ya da çıplak gözle bakılarak anlaşılamayacağı için bu işlerin uzmanına başvurmak gerekir. İşte şimdi gelin bu uzmanların ne iş yaptıklarına bir bakalım:

Oto ekspertiz ustaları, istasyonlarına gelen araçları detaylı olarak inceleyerek; geçmişte karıştığı kazalar, aracın değişim yaşadığı parçalar, boyama-düzeltme yapılmış yerler, mekanik arızaların olup olmaması gibi masraf edilecek bölgeleri ya da daha önceden bu alanda yapılmış iyileştirmeler varsa, gözden geçirmek işlemlerini yaparlar.

Oto ekspertiz hangi durumlarda gereklidir?

Hangi araç olursa olsun; marka, model fark etmeksizin yapılabilir olan ekspertiz işlemi, ciddiyet gerektiren ve alıcı için büyük öneme sahip bir düzenlemedir.

Araç alma arifesinde olan her insan, orijinal ya da değiştirilmiş parça konusunu bilmeye hakkı olduğu gerekçesiyle ekspertiz işlemi yapmaktadır.

Kusursuz, az kusurlu ya da temiz raporuna göre alım yapmayı etkileyen oto ekspertiz raporu; aracın fiyatında da olası değişiklik yaratır. Bazen de çıkan rapor ve araç sahibinin sözlerinin uyumsuzluğu, araca bakışı değiştirerek alımdan vazgeçmeye kadar götürebilir.