Ryzen Ve 2.Nesil Ryzen işlemciler

  • 03 Haziran 2021
  • 1.381 kez görüntülendi.
Ryzen Ve 2.Nesil Ryzen işlemciler

Geçen yıl 27 Temmuz’da tanıtıma çıkarılan Ryzen işlemciler hakkında oldukça geniş bir makale yayınlayacağız. Bildiğiniz üzere yakın zamanda 2.nesil Ryzen işlemciler piyasaya sürüldü. Şuan için Ryzen 2600,2600x,2700,2700x ön siparişe sunuldu. Bir önceki nesil ile aralarında büyük bir frekans farkı ve performans iyileştirmeleri sunması gayet tatmin edici bir geliştirme oldu. Bu sezonun başında çıkarılan 2.nesil Ryzen işlemcilerin Ryzen 3 modellerinde dahili grafik işlemcisinin kullanılması fiyat ve performans için çok büyük bir değişiklik oldu. Özellikle de bütçesi düşük olan oyuncular için ekran kartını alana kadar büyük bir destek olacak.2400g’nin içerisindeki Vega 11 Gpu‘sunun Nvidia’nın Gt1030’a çok yakın bir performans sunması en az 400 TL lik bir ekran kartı masrafından sizleri kurtarıyor.

İşlemci kutusunun içerisinden çıkmakta olan işlemci soğutucuları (Cpu Fan) Ryzen 3 serisinde Wraith StealthRyzen 5 serisinde Wraith Spire, Ryzen 7 serisinde ise Wraith Spire modelinin Rgb aydınlatmalı modelini sunuyor. Bu işlemci soğutucuları intelin stok soğutucularına göre kat kat daha fazla performans veriyor. Ayrıca sizlere orta ayarlarda overclock yapma deneyimini sunuyor. Ryzen işlemcilerde bellek(ram) olarak tek modül yerine en az çift modül kullanılması (8×1 yerine 4×2 gibi) performansı büyük ölçüde arttırıyor. Bu yüzden ram alırken tek modül olmamasına ve yüksek frekanslı olmasına özen göstermenizi tavsiye ederim.

Genel olarak Ryzen işlemcilere bakacak olursak, intel ile arasında tercih yapmanız sizin yapacağınız işleme göre değişir. Mesela İntel oyunlarda ‘luk daha fazla performans verirken çoklu çekirdek performansında rakiplerinin %40’lık bir gerisinde gerisin de kalıyor. Eğer bir render işi yapacaksanız kesinlikle Amd Ryzen tarafında tercih yapmanızı öneririm. Çünkü Ryzen 1600 ve 2600 den sonraki işlemcilerde minimum 6 çekirdek 12 threads yani daha fazla işlem parçacığı sunuyor. Amd’nin bu hareketinden sonra İntel i7 işlemcilerinde 4 çekirdekten 6 çekirdeğe geçmesini İntelin geride kalmamak için başvurduğu bir yol denilebilir. Son olarak değinmek gerekirse Amd her zamanki gibi bütçe dostu olmaya devam ediyor.