135 x 200 Pleksi Fiyatları

135 x 200 Pleksi Fiyatları

Pleksi renkli, renksiz, siyah beyaz gibi seçenekleri olan termoplastik bir materyaldir. Saydam, yarı saydam, opak gibi seçekleri olan pleksi kolay işlenebilir ve boyutlandırılabilir. İstenilen boyutlarda üretimin yapılabildiği pleksilerde delme gibi işlemler de kırılma, çatlama gibi olumsuzluklarla karşılaşmadan gerçekleştirilebilir. Pleksiler genellikle düz levhalar halinde üretilir. Üretilen bu pleksilere de ısı ile istenilen şekillerin verilmesi mümkün olabilir. Isıyla yumuşayan pleksi tercih edilen şekle uygun olarak biçimlendirilir. Ayrıca muadili cam ile kıyaslandığında pleksiler hem daha dayanıklı ve sağlam hem de daha hafiftir. Ancak pleskilerin termodinamik yapıda oldukları ve bu nedenle ısı dayanıklılıkları olsa dahi yanmaya müsait olabilecekleri ve alev alabilecekleri unutulmamalıdır. Döküm levha olan pleksiglas malzemeler bu özelliği ve paralelinde konforlu uygulama alanlarıyla pek çok farklı alanda sıkça tercih edilmektedir. Pleksiglaslar ayrıca üretim aşamasında da zor işlenen bir materyal olmadığı için yoğun uğraşlar gerektirmez ve üreticisini zor duruma sokmaz. Pleksiglas kesim işlemlerinde de özellikle lazer kesim kullanıldığı takdirde hiçbir problem olmadan işlem gerçekleştirilebilir.

Pleksiglas Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Pleksiglas fiyatları pek çok etkene bağlı olarak değişim gösterebilir. Farklı biçimlere sokulabilen ve ebatları taleplere göre ayarlanabilen pleksiglas levhalar talebe göre fiyatta değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilen pleksiglas levha ölçülerinden biri 135 x 200 pleksi seçeneğidir. 135 x 200 ölçülerinde 2 mm’den 20 mm seçeneğine kadar kalınlık tercihi de yapılabilir 135 x 200 pleksi fiyatları tercih edilen bu kalınlık ölçeğine göre değişim gösterecektir. Saydamlığı istenilen biçimde üretilebilen opak ya da yarı saydam da tercih edilebilen 135 x 200 pleksiler bu özellik açısından ortaya çıkan farklarla da fiyat farkına uğrayabilir. Yine temin eden firmaya bağlı olarak 135 x 200 pleksi fiyatları tercih edilecek renge bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Pleksi için boyut ve şekilde özelleştirmeler yapıldığı gibi renkte de sonsuz bir renk skalası arasından tercih yapılarak uygulama yapılabilir. Oldukça sağlam malzemeler olan pleksiglas levhalar kullanıldığı alana bağlı olarak bazı özelliklerinin şekillendirilmesi ile de fiyat farkına uğrayabilir. Aydınlatma alanlarında kullanılmak üzere şekillendirilen bir pleksi ile reklam tabelaları gibi alanlarda kullanılacak olan pleksi farklı boyutlandırma, renk, talep doğrultusunda baskı ve şekil verme gibi işlemlerden geçecektir. Bu işlemler de farklı işçilikler ve farklı aşamalar gerektirebileceği için fiyat üzerinde de farklar yaratacaktır. Daha ufak alanlarda yapılacak olan pleksi çalışmaları genel anlamda daha az maliyetli olabileceği gibi büyük alanlarda kullanılacak, örneğin inşaat sektörünün geniş bir kolunda yararlanılacak pleksi fiyatları da daha fazla olacaktır. Pleksinin kullanılacağı alanı ve 135 x 200 pleksi gibi boyutlandırma ve istenilen detayları belirlenerek daha net bir fiyat almak mümkün olabilir.

Pleksinin Avantajları

Pleksi fiyatları bazında değerlendirmeler yapılırken pleksinin bulunan alanla sağladığı uyum ve beraberinde getirdiği avantajlı özellikler, muadilleri ile arasındaki avantaj farkları da değerlendirilmelidir. Örneğin darbelere maruz kalma riski olan bir ortamda cam yerine pleksi kullanımı daha doğru olacaktır. Olası bir darbe sonucu kırılabilecek ve tamirat gerektirecek camın yerine darbe de alsa kolaylıkla kırılmayacak pleksiler tercih etmek genel olarak daha hesaplıdır. Olası bir darbe veya herhangi bir olumsuzluk sonucunda plekside hasar meydana gelmesi durumunda da camdaki gibi yaralanmalar meydana gelmez. Pleksinin kenarlarının keskin olmaması sebebiyle cam kırıklarında karşılaşılan yaralanma gibi olumsuz durumlar plekside meydana gelmeyebilir. Ayrıca pleski ışık geçirgenliği özellikle cama oranla çok daha fazla olan bir materyaldir. Işık geçirgenliği beklenen alanlarda pleksinin kullanılması da beraberinde avantaj getirir. Pleksinin bir diğer dayanıklı özelliği de iklim koşullarına karşıdır. İklim koşullarında pleksiler solmaz, kırılmaz ya da genel koşullarda hasar görmez. Bu da pleksinin fazladan tadilat maliyeti doğurmaması ve bu nedenle hesaplı olarak değerlendirilmesi anlamına gelir.

Pleksi Levha Kullanım Alanları

135 x 200 pleksi sıklıkla tercih edilen bir pleksi boyutudur. Bu boyuttaki levhalar pek çok standart tipteki alana uyum sağlar ve bu nedenle de tercih edilir. 135 x 200 pleksi fiyatları tercih edileceği adede bağlı olarak da değişebilir. Örneğin büyük organizasyonlarda ya da büyük yapılarda kullanılacak 135 x 200 pleksiler doğal olarak daha maliyetli olabilir. Ancak hem 135 x 200 pleksi hem de tüm pleksi çeşitleri sınırlı kullanım alanına sahip değildir. Masa üzerinde kullanılan isim kartları ya da yapı içi yönlendirme tabelaları gibi yerlerden ses bariyerlerine ve büyük yapı ekipmanlarına kadar pek çok alanda pleksi kullanılır. Bu da pleksinin başta kolay şekillendirilme, işlenme ve sağlamlık gibi özelliklerinin ve tüm avantajlarının bir sonucudur. Günümüzde satış tezgahlarından sağlık sektöründeki ekipmanlara, endüstriyel alanlardan hediyelik yapımına kadar pek çok alanda pleksi kullanımı yaygındır. Pleksi ayrıca tekne ve yat gibi deniz araçlarında da kullanılır. Darbelere ve iklim koşullarına dayanıklı özelliği ile pleksiyi tekne, yat, gemi gibi deniz araçlarının camlarında da görmek mümkündür.

Kaynakça: www.depodanucuza.com