Aşk mı Saplantı mı?

Aşk mı Saplantı mı?

Her genç insanın hayallerini süsleyen bir aşk vardır. Sevdiği insan ile ilgili hayaller kurulur, öngörülerde bulunur. Kriterler belirlenir. Herkes rüya gibi bir aşk yaşamak ister. Peki herkes için bu mümkün olabilir mi? Evet bu mümkün. Hayallerinizin aşkını tabi ki sizde bulabilirsiniz. Fakat bu aşk sandığınız şey aslında bir saplantı olabilir. Bazen bunun saplantı olduğunu çok çabuk anlarken bazen de her şey için çok geç olabilir ve bu zorlu süreçle bir müddet mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşk ile Saplantı Nasıl Ayırt Edilir?

Sağlıklı bir aşk ilişkisi yaşamak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı ip uçları vardır. Eğer bu ipuçları size yanlış yolda olduğunuzu söylüyorsa biraz durup düşünmeniz gerekir. Her şey yolunda giderken yolda gördüğünüz bir arkadaşınıza selam verdiyseniz, hele de bu karşı cins ise aman dikkat! Eğer partneriniz sizinle sorun yaşamadan arkadaşınız ile konuşuyor ve onunla tanışmakta sorun görmüyorsa size saygı duyuyor demektir. Ama bu sizin için büyük bir kavgaya neden olduysa ve içinden çıkamayacağınız bir hal aldıysa dikkat etmenizde fayda var. Çünkü partneriniz size aşık değil saplantılı aşıktır. Eğer sizi suçluyor, baskı yapıyor, psikolojik şiddet uyguluyorsa bu insandan uzak durmanızda fayda vardır.

Bu durum artık kıskanmanın dışında farklı bir boyuta ulaşmıştır. Sevdiğiniz insan size sadakatsiz olmaktan tutunda ihanete kadar birçok ithamda bulunur. Sizi ailenizden, arkadaşlarınızdan hatta alışveriş yaptığınız marketteki kasiyere kadar herkesten kıskanır ve sizi bir kıskaç içerisine almaya çalışır.

Saplantılı Aşktan Kurtulmak Mümkün mü?

Saplantılı aşık olan kişilerin mutlaka tedavi olması gerekir. Çünkü bu saplantının altında yatan alt nedenler vardır. Bu saplantıya nelerin neden olduğu bulunmalıdır öncelikle. Altında yatan sebep bulunduktan sonra o problem tedavi edilmelidir. Bunun için bazen çift terapisi de gerekebilir. Ayrıca saplantılı aşık olan kişilerin süregelen herhangi bir psikiyatrik hastalıkları da olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu kişiler tedaviye yanıt vermiyorsa ve artık işler tehdit boyutuna vardıysa mutlaka bu insandan uzak durmanız gerekmektedir. Hatta mümkün olduğunca güvenlik güçlerinden destek alınmalı ve bu insanın çevresinden uzak durulmalıdır.