Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama, Nasıl Alınır?

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama,  Nasıl Alınır?

Son yıllarda Bağ-Kur dökümü sorgulama ve nasıl alınır  oldukça sık sorulan ve araştırılan bir konu olmaktadır. Artık  günümüzde çok kolay olmaktadır.

Bağ-Kur hizmet dökümü sorgulama, nasıl alınır? Sorularının cevapları artık çok basit. Çünkü artık insanlar internet üzerinden her bilgiye çok rahat ulaşabilmektedir. Bağ-Kur’lu çalışan kişiler yani sigorta prim ödemelerini kendileri yapanlar anlık sigortalılık bilgilerini her an internet üzerinden sorgulayabilirler. Prim sorgulaması için en basit yöntem E-Devlet üzerinden sorgulamaktır. 4B hizmet dökümü ile şahıs sigortalılık durumunu, yatmış olan prim gün sayısını ya da ödenmemiş borç miktarını görebilir, yine bu sistemden barkodlu belge alınabilir.

Bağ-Kur Hizmet Bilgisi Sayfasında Hangi Bilgiler Bulunmaktadır?

Bağ-Kur hizmet bilgileri sayfasında kişisel bilgiler ve ödeme yapılan prim günlerini görebilirsiniz. Bunlar sırası ile;

  • Kişisel kimlik kağıdı bilgileri,
  • İşe ilk giriş tarihi,
  • Ödenen Bağ-Kur prim günleri,
  • İşten ayrılış tarihi ve tarihleri,
  • Eksik günleriniz var ise,
  • Ay içerisinde eksik günler var ise bunlar görüntülenmektedir.

Bağ-Kur Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır? ve Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemine TC. Numaranız ve şifrenizle giriş yapıp takibinde e-hizmetler bölümünden SGK ve sigorta sekmesinden ‘’Bağ-Kur hizmet bilgisi’’ bölümünü bulmalısınız. Özetle E-Devlet’ sistemine girildiğinde ilk sayfada aramaya 4B yazarak da bu sekmeye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda 4B Hizmet Bilgisi  linki ile de bu hizmete ulaşabilirsiniz. Linke bastığınız zaman çıkan sayfada 4B Bağkur hizmet dökümünüzü görebilirsiniz. Mütakibinde buradan çıktı veya barkodlu belge alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Olmadan Bağ-Kur Hizmet Sorgulaması Yapılır Mı?

Vatandaşların çok merak ettiği bir konu E-Devlet şifresi olmadan Bağ-Kur hizmet sorgulaması yapılamaz. Muhakkak E-Devlet şifresi olmalıdır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden yada PTT merkezlerinden alabilirsiniz. E-Devlet şifresi  almak için; kimlik kağıdı, evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport, hakim veya avukat kimlikleri ile PTT’deki veznelerden rahatlıkla şifrelerinizi alabilirsiniz.

E-Devlet şifresini aynı zamada yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan da alabilirsiniz. Bağlı olan dış temsilcilerinden de E-Devlet şifresi hakkında yardım alabilirsiniz.