Bir YouTube Kanalını Popüler Yapmanın Yolları

Bir YouTube Kanalını Popüler Yapmanın Yolları

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında tercih edilen en etkili yöntemlerden biri olan YouTube, hâlihazırda milyonlarca insana gelir kaynağı olmuştur.  YouTube kanalını popüler yapmanın yolları başlıklı bu yazımızda, video içerik platformunun doğru ve verimli kullanılması için atabileceğiniz adımları sizler için paylaştık.

Verilen önerileri dikkate almanız halinde YouTube kanalınızı popüler bir hale getirebileceğiniz gibi, kanalınızdan daha yüksek kazançlar elde etmeniz de mümkün olacaktır.

YouTube’u dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve sosyal ağı olarak sınıflandırmak mümkündür. Çünkü gerek işletmeler ve gerekse bireysel kullanıcıları bu mecrayı Facebook gibi sosyal medya sitelerinden daha fazla kullanıyorlar.

Doğru kullanılması halinde son derece değerli bir pazarlama aracı olan YouTube, sadece içerik üreticileri için değil aynı zamanda ürün pazarlamacıları içinde muhteşem bir gelir kapısı olabilir. YouTube’dan hangi amaçla olursa olsun para kazanmak için, öncelikte kaliteli bir YouTube kanalı oluşturmanız gerekir.

İlk bakışta biraz zor gelse de uzun vadede profesyonel davranmanız halinde, YouTube sizin için de önemli bir gelir kaynağı olabilir. Bunun için yapmanız gereken stratejik ve dikkatli davranarak, uzun vadede marka değeri sağlayabilecek içerikler üretmektir. Her alanda olduğu gibi sosyal mecralarda da iyi içerikler ile kötüleri bıçak gibi ayıran birtakım özellikler bulunur.

Youtube Kanalını Popüler Yapmanın Yolları Nelerdir?

Sözü fazla uzatmadan marka değeri yüksek popüler bir YouTube kanalına sahip olmak için basit ancak etkili bir takım önerilerde bulunalım. Aşağıda bulunan YouTube kanalını popüler yapmanın yolları önerilerini doğru uygulamanız halinde, kanalınızın popüler olmaması için herhangi bir neden bulunmuyor.

Doğru İsim ve Görsel Kullanımı

İlk olarak YouTube kanalını oluştururken kategorinizi belirledikten sonra, isim ve görsel kullanımını doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Doğru ve kaliteli görseller kullanmanız insanlara sizin profesyonel olduğunuzu ilk bakışta göstermek için gereklidir.

Diğer taraftan akılda kalıcı jenerik kanal isimleri, hızlı bir şekilde markalaşmanın için büyük önem taşır. İsim seçimini mutlaka YouTube kullanıcılarının aklında kalabilecek şık isimlerden yana yapmalısınız.

İnsanlara Abone Olmaları İçin Geçerli Bir Neden Sunun

Evet, başlangıçta ilk yapmanız gereken şeylerden biri insanlara abone olması için geçerli bir neden sunmaktır. İçerik kaliteniz, kategori ve sık güncellik gibi etkenler, insanlara geçerli bir neden sunmak için dikkat edilmesi gereken şeylerdir.

İnsanların abone olmak için bir nedenleri mutlaka vardır. Kimse ilgilenmeyince bir kanala abone olmayacağı için, bu konuda yaklaşımınız mutlaka geniş bir perspektifte değerlendirilmelidir. Diğer yandan insanların ilgisini çekse bile düşük video kalitesine sahip olan YouTube kanallarının, uzun vade de iş yapmaları mümkün olmayacaktır.

İnsanların kanalınıza abone olduklarında mutlaka değerli bir şeyler olacaklarına inanmasını sağlayın. Bunun için yukarıda bahsedilen özelliklerin önyargı bakımından önemi büyüktür.

Tanıtım Yazısı Alabilirsiniz

YouTube kanallarınızı tanıtıcı tanıtım yazısı paketleri, kanalınızın yükselmesinde faydalar sağlayabilir. YouTube nihayetinde bir içerik paylaşım sitesidir. Otoriter sitelerden tanıtım yazısı almanız, arama sonuçlarında daha görünür olmanıza yardımcı olacaktır.

Şayet alacağınız tanıtım yazısı otoriter sayılabilecek sitelerden olursa, bu anlamda kanalınıza ekstra katkılar sağlayabilir. Özellikle niş kanallar için bu yöntemi denemenizi tavsiye edebiliriz.

İlgi Çekici ve Yüksek Kaliteli İçerikler Sunun

Günümüzde popüler olan tüm YouTube kanallarına baktığımızda, bu kanalların gerçek manada kaliteli içerikler yayınladıkları görebiliriz. İnsanların ilgisini çekebilecek yüksek kaliteli içerikler, markalaşma yolunda büyük bir önem taşır.

YouTube kanalınızda önünüze çıkan her şeyi paylaşmak yerine, kendinize özgün fikirler üzerinden hareket ederek içerikler oluşturmanız daha faydalı olacaktır. Kategorinize uygun bir şekilde hazırlanmış özgün fikre dayalı içerikler, YouTube kanalını popüler yapmanın yolları arasındaki en önemli faktörlerden biridir.

Hatta daha önce düşük kaliteli ve alakasız videolar yayınladıysanız, vakit kaybetmeden bu videoları kaldırarak kanalınızın kalite ortalamasını arttırabilirsiniz. Çok eskiden yayınladığınız videoların izlenme sayılarını insanların dikkate almaları, kanalınız hakkında ön yargılı olmalarına sebep olabilir.

Öne Çıkan Bölümleri Doğru Kullanın

YouTube kullanıcılarının bir kanala ilk girdiklerinde dikkat ettikleri şey, kanalın ana sayfasında bulunan ” öne çıkan içerikler” bölümüdür. YouTube burada; diğer kanallarınız, oynatma listeleriniz veya canlı yayınlar gibi çeşitli bağlantıları içeren 12 alana izin vermektedir.

Bu alanları performansa dayalı içerikler veya diğer kanallarınız için kullanmanız, abone ve izlenme sayınızın artmasında harika etkiler yaratabilir. Kısacası burası kanalınızın yani dükkânınızın vitrinidir. Stratejik düşünen akıllı hiç bir satıcı, dükkânın vitrininde satılmayacak ve ilgi çekmeyecek ürünleri koymaz. Bu yüzden dükkânınızın vitrinini mutlaka en iyi ürünlerinizi sergilemek için kullanın.

Öne Çıkan Videoya Önem Gösterin

Fragman niteliğinde hazırlayacağınız öne çıkan video, kanalınızın genel içeriği ve kalitesi hakkında insanların bilgi almasını sağlar. YouTube kanallarına girdiğimizde birçoğumuzun yaptığı ilk şey, hızlı bir şekilde öne çıkan videoya göz atmak olacaktır.

Diğer insanların da tıpkı bizler gibi bu videoya dikkat ettiklerini unutmamak gerekir. Tüm bu nedenlerle öne çıkan videonuzun mümkün olduğu kadar kaliteli ve dikkat çekici şekilde hazırlanmasına önem verin.

İnsanların Dikkatini Çekmek İçin Video Görsellerini Kullanın

YouTube’da video yayınlarken videoların kapak fotoğraflarının mutlaka profesyonel bir şekilde hazırlanması gerekir. Şayet YouTube’dan para kazanmak için ciddi bir niyetiniz varsa, gerekirse ücretli görsel editör programlarını satın alın. Daha sonra bu programları profesyonel bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenerek, kanalınızın tüm görsellerini yeniden optimize edebilirsiniz.

Tıpkı ana sayfada bulunan 12 alan gibi, video kapakları da içeriğinizin vitrini niteliğindedir. Diğer yandan bu görselleri videolara eklerken, mutlaka alt etiketlerinde anahtar kelimenizi kullanmaya özen gösterin. Bu sayede görsellerinizin Google arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmelerini sağlayabilirsiniz.

Arama Talebini Karşılayacak Açıklamalar Ekleyin

YouTube’da birçok kanal sahibinin bilmediği veya ihmal ettiği en etkili alanların başında, video açıklama kısımları gelmektedir. Google bir arama motoru olmasının yanı sıra, YouTube’da dünyanın en büyük ikinci arama motoru sayılabilir.

Arama motorlarının genel çalışma prensipleri, özellikle yazılı metinlerin içerisinde yer alan anahtar kelimeler üzerinden içeriklerin kullanıcıya gösterilmesidir. Yani insanlar bir arama yaptıklarında, o arama terimleri ile en alakalı sayfalar sonuçlarda üst sıralarda yer alır.

Kullanıcılar Google veya YouTube üzerinde bir arama yaptıklarında videolarınızı üst sıralarda göstermek için, video açıklama kısımlarına kesinlikle önem vermek gerekir. Bu alanlara mümkün olduğu kadar 300 kelime ve üzeri video içeriği ile alakalı metinler hazırlayın. Diğer taraftan hazırlayacağınız metinlerin içerisinde saçmalamadan insanların kullanabileceği arama terimlerini geçirmeniz, videolarınızın arama sonuçlarında daha fazla görünür olmasını sağlar.

Tıklanmaya Değer Başlıklar Oluşturun

YouTube videolarının ambalajları sayılabilecek video başlıkları, insanların saniyeler içerisinde karar verme aşamasında önemli bir yere sahiptir. Şık, video hakkında doğru bilgi veren ve ilgi çekici başlıklar daha fazla tıklama alır. Bunun için her ne kadar karakter sınırlaması olsa da, bu alanı mümkün olduğu kadar verimli şekilde değerlendirin.

Başlığın açıklanması, mağazanıza giren bir müşteri gibidir. Müşteri mağazanıza girdikten sonra ürünlerin kalitesi, satın alma olasılığını arttıracaktır. Yani başlığa tıklandığında kullanıcının videonuzu izleme olasılığı fazladır. Sonrasında ise ürün kalitenizin yüksek olması, ziyaretçinin abone olması için geçerli bir neden olabilir.

İnsanları Abone Olmaya Teşvik Edin

Video içerikleriniz ne ile alakalı olursa olsun, her video içeriğinde insanları basit ancak etkili sözlerle abone olmaya teşvik edin. Abone sayınızın fazla olması daha fazla reklam ve ürün satışı demektir. Yüksek abone sayısına sahip olmak, video içeriklerinizin doğal şekilde daha fazla izlenmesini sağlayabilir.