Çinko Eksikliği ve Çinko Bakımından Zengin Gıdalar

  • 26 Temmuz 2021
  • 1.804 kez görüntülendi.
Çinko Eksikliği ve Çinko Bakımından Zengin Gıdalar

Vücutta en çok DNA oluşumu, protein üretimi, yaraların iyileşmesi ve bağışıklık sisteminin düzenli aktivitesi için yarar sağlamakta olan çinko en çok süt, yumurta, ceviz, fındık, et, balık ve deniz ürünleri, işlenmemiş tahıllarda bulunur. Bazı insanlarda bu ve benzeri gıdaların az tüketilmesi sonucunda eksikliği gözlemlenmektedir. Vücuttaki çinko eksikliği nasıl anlaşılır ve nelere dikkat edilmelidir? detayları ile inceleyelim.

Vücuttaki Çinko Eksikliği

Kişinin tat alma yetisinde sıkıntılara, saç dökülmesine, ishale, zihinsel problemlere ve çabucak enfeksiyon kapmasına neden olur. İştahsızlık ve büyüme geriliği yapar. Bu gibi belirtiler görüldüğü zaman derhal bir uzman hekime muayene olunmasında fayda vardır. Vücutta bulunması gereken testosteron hormonunun azalmasına da çinkonun vücutta eksik olması neden olur.

Çinko tüketimi özellikle bu hormonun salgılanması için önemlidir. Buna bağlı hücre bölünmesi ve çoğalması ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü olması yeterli miktarda çinko alımı ile sağlanır. Eskiye nazaran daha sık görülmekte olan çinko eksikliği, tarım yapılan topraklardaki çinko oranlarının düşmesinden kaynaklanır.

Çinko eksikliği nasıl anlaşılır ve ne gibi tedbirler almak gerekir? mutlaka araştırılmalı ve eksikliğin giderilmesine etki sağlayacak gıdalar alınmalıdır.

Çinko Bakımından Zengin Gıdalar

Bu gıdaların başında özellikle deniz ürünleri gelmektedir. Balık ve diğer deniz canlıları günlük çinko ihtiyacınızın büyük oranda karşılanmasını sağlar. Bunun yanı sıra süt ve yumurta da etkili gıdalardır. Tahıllar ve fındık ceviz çinko içeriği yüksek besinlerdir. Karaciğer ve istiridye de çinko açısından zengindir ancak bunlar çok fazla kolesterol bulundurduğu için dikkatli tüketmek gerekir.

Kimler Daha Çok İhtiyaç Duyar?

Özellikle hamile bayanların gebelik süresince kullanmaları önerilir. Çünkü çinko yapısı gereği gelişimi destekler. Bu nedenle doktorlar hamile bayanları mutlaka almaları konusunda uyarırlar. Doğumdan sonra da yine emziren annelerin alması tavsiye edilir.

Düzenli bir şekilde alkol alanların vücutlarındaki çinko oranı düşüktür bu nedenle çinko bakımından zengin gıdaları tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca çinko hayvansal gıdalarda daha fazla oranda bulunur. Vejetaryenler bu nedenle takviye almalıdır. Bağırsak ve sindirim problemi yaşayanlar çinko tüketmelidir.