Emekli Olup Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

  • 15 Haziran 2021
  • 1.808 kez görüntülendi.
Emekli Olup Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Emekli Olup Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Birçok vatandaş emeklilikten sonra aynı işte ya da değişik işler de bir süre daha çalışmayı isteyebiliyorlar.

Emekli olup çalışanların en çok merak ettiği konular izin hakkım ne, emekli maaşım artar mı, tekrar kıdem tazminatı alabilir miyim olmaktadır. Emekli olduktan sonra ve maaşı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edebilirler. İster başkasının yanında isterse de kendi adına çalışmaya devam edebilirler.

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nedir?

Maddi olarak emekli aylığı ile geçimini sağlayamayan şahıslar, emeklilikten sonra değişik işlerde çalışabilirler. Bu hal emeklilikten sonra tekrar çalışma adını alır. Emeklilikten sonra çalışmaya karar veren şahıslar SGK’nın düzenlediği (SGDP) Sosyal Güvenlik Destek Primi’nden bir takım şartlar çerçevesinde faydalanabilirler.

Emekli Olup Çalışan Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Yaşadığımız ekonomik düzende emekli olmuş bazı kişiler, emekliliklerinden sonrada çalışmaya mecbur olabilirler. Bu şahıslar için emekli olduktan sonra çalışmakla ilgili bazı haklar oluşturmaktadır.

  1. İzin hakkı= Bir ile beş sene arasında çalışanlar senede on dört gün izin kullanma hakkı; altı ile on dört yıl çalışanlar sene de yirmi gün izin kullanma hakkı; on beş sene ve üzeri çalışanlar senede yirmi altı gün izin kullanma hakkı verilir. Elli yaşın üzerindeki şahıslar senede en düşük yirmi gün izin kullanabilirler.
  2. İhbar tazminatı= Çalışma süreçleri altı aydan çok olan şahıslar için iki haftalık önceden haber verme süresi ve iki haftalık para ödemesi; altı ay ile bir buçuk yıl aralığında hizmet verenler için altı haftalık önceden haber verme süresi ve altı haftalık para ödemesi; üç sene ve üzeri çalışan şahıslar için sekiz haftalık önceden haber verme süresi ve sekiz haftalık para ödemesi yapılabilir.
  3. Kıdem tazminatı= Emeklilikten sonra bir kuruluşta çalışanlara yönelik on beş sene sigorta ile üç bin altı yüz gün prim ödenme mecburiyeti olmadığından(daha önce çalışıp emekli oldukları kuruluşta istenen koşullara uydukları için) en son ki iş yerinizden haklı mazeretle ayrılma kararı alırsanız veya işinize son verilme durumuyla karşılaşırsanız kıdem tazminatı alabilme hakkınız devam etmektedir.

Kaynak: ‘Kıdem Tazminatı