Fidye virüsü nedir? Fidye virüsünden nasıl korunulur?

Fidye virüsü nedir? Fidye virüsünden nasıl korunulur?

Fidye yazılımları, günümüzde pek çok bilgisayar kullanıcısını tehdit eden virüs çeşitlerinden biridir. Zararlı yazılımlar denildiğinde ilklerde yerini alan fidye yazılımlarıyla ilgili olarak cihazı ve sizi tehdit eden zararlı bu yazılımlarla ilgili olarak bilgisayarınızı kilitleyerek verilerinizi kullanamama sorunu ile sizi karşı karşıya bırakır. Bu tip fidye virüsü çeşitleri de çok yaygın şekilde son dönemlerde artmış durumda olup bununla ilgili pek çok koruma çözümleri bulunur.

İnternet üzerinden araştırmalarınız halinde bulacağınız birçok antivirüs programlarıyla beraber fidye virüslerine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Öncelikle merak edilen fidye virüsü nedir konusunu açıklamak gerekebilir.

Ücretsiz antivirüs programları ile beraber dosyalarınızın güvenliğini sağlar, herhangi bir şekilde bilgisayara virüs bulaşmasını da önlemiş olabilirsiniz. Günümüzde bununla alakalı her işletim sistemine uygun şekilde tam koruma sağlayan, belirli dosyalarda da şifreleme yaparak güvenli bir şekilde kendinizi koruyacağınız şekilde programlar deneyimleyebilirsiniz.

Pek çok virüsprogramı arasında bulabileceğiniz bilgisayarı tarayan virüs programlarıyla beraber internet için antivirüs programları da bulmalı, buna göre çözüm noktasında da kendinize uygun şekilde seçimler yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde pek çok açıdan program, veri, dosya indirme işlemleri yaparken bilgisayar başındayken çok fazla sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Virüs programlarının sadece bilgisayarda tarama yaparak virüsü bulması gerekmez aynı zamanda da online şekilde web siteleri üzerinden de eposta üzerinden de indirilecek dosyalarla ilgili olarak koruma noktasında dikkat edeceğiniz şekilde virüsten korunmayı başarmanız beklenmektedir. Bu aşamada online koruma antivirüs programı sayesinde de en doğru şekilde önleyici bir tedbir almayı başarır, doğru koşullar altında da kendinizi güncel tutmayı başarabilirsiniz.

Fidye Virüsünden Nasıl Korunursunuz?

Bu virüsten korunmayı istediğinizde çözüm olarak birbirinden farklı seçenekler sunulur. Dikkat edeceğiniz şeylerden biri de güvenlik yazılımında doğru bir tarama yapan, kendi virüs tarama veri tabanını güncel tutan bir programdan destek almak olacaktır. Bu konuda fidye yazılımıyla beraber ideal bir hedef olmadığı gibi günümüzde güvenlik yamalarıyla beraber doğru bir yazılım güncel tutarak başarılı olabilirsiniz.

Son yıllarda web siteleri ve sahte e-postalar içerisinde gizlenen fidye virüslerinin doğru bir program kullanarak önleyici şekilde edineceğiniz yazılım sayesinde de herhangi bir hareketinize karşı dikkatli şekilde tedbir almış olacağınızdan da emin olabilirsiniz. Fidye yazılımlarında genellikle verilerinizi yedekleme ve buna bağlı şekilde de güncel olarak verilerinizi kilitlemesiyle beraber zorunlu olarak sizden para isteme durumu olurken bu konuda Bitdefender antivirüs gibi güçlü veri tabanına sahip programı kullanabilirsiniz.

Beklenmedik bir şekilde fidye yazılımıyla karşı karşıya kalmanızla ilgili tüm ihtimalleri ortadan kaldırabilir nitelikte olan Bitdefender yazılımını ücretsiz deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kilitlemek isteyen bu fidye yazılımıyla ilgili tüm sorunların önüne geçmek adına en iyi şekilde virüsün varyansı dahil olmak üzere kendinizi korursunuz.

Genellikle fidye yazılımında kilitleyici ve şifreli fidye yazılımlar bulunur. Temel amacı şantaj yaparak sizden kara karşılığında kilitlenen bilgisayarda verilerinizi geri edinmeniz konusunda söz veren bu programla ilgili bu durumlara karşı karşıya kalmamak adına kendinizi koruyun. 2005 yıllarından bu yana geliştirilerek birçok çeşitleriyle beraber virüsten korunmak adına günümüzde pek çok çeşitli programlar yazılmıştır.

Kişisel bilgisayarlar ya da şirket bilgisayarları fark etmeksizin pek çok bilgisayarda her zaman kişiye ait şekilde önemli veriler olmuştur. Hal böyle olunca bu tip tehditlere karşı kendinizi korumak adına internet üzerinden sizlerde fidye virüsüyle ilgili araştırma yapabilir, doğru bir virüs yazılımından faydalanarak kişisel bilgisayarınızı ya da şirket bilgisayarınızı da koruyabilirsiniz. Detaylarıyla birlikte koruyacağınız bu noktada kişisel kullanıcılar dahil olmak üzere her zaman en iyisi olmak için Bitdefender virüs programının gücünden yararlanarak bilgisayarlarınızda virüse karşı tüm verilerinizi korumuş olun.