Giorgio de Chirico Kimdir?

  • 30 Haziran 2021
  • 2.627 kez görüntülendi.
Giorgio de Chirico Kimdir?

Giorgio de Chirico Kimdir?

Giorgio de Chirico - Vikipedi

Ünlü ressam Giorgio de Chirico, Yunanistan’da dünyaya gelmiş İtalyan bir ailenin çocuğudur. Aynı zamanda Sürrealist ressam Metafizik Resmin önemli kurucuları arasında yer alır. Pek çok okulda resim ile ilgili çeşitli eğitimler almıştır. En önemli eğitim alanlarında Münih ve Atina yer alır. Bu önemli ve ünlü ressamın eserlerinde  Arnoid Böcklin etkisinde kaldığı yapıtlarda yer almaktadır. Pek çok farklı felsefeye açık aynı zamanda çok açık görüşlü bir sanatçıdır. Pek çok ünlü ressam bu önemli sanatçıdan feyz almıştır. Sanat görüşleri tüm dünya tarafından benimsenmiştir. Metafizik anlayışını Paris’te daha da geliştirerek çok önemli görüşlere de imzasını atmayı başarmıştır. Sayısız kompozisyonu bulunur. Garip mimari şekiller arasındaki etkileyici dokunuşları ile mimariye çok farklı esintiler katmayı başarabilmiştir. Gerçek üstüncülük etkeninin başlarında yer almış ve sesini tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

 

Giorgio de Chirio’nin Hayatı

Giorgio de Chirico - VikipediÖnemli bir Sürrealist akımı sanatçısı olan Giorgio de Chirio’nun hayatı sanat eserleri gibi oldukça geniş ve değişken bir durumdadır. Pek çok farklı akımla ilgilenen İtalyan sanatçı birbirinden çeşitli eğitimler almıştır. Özellikle Atina ve Münih’te gördüğü eğitimler ile kendini çok geliştirmiş ve kendisine pek çok farklı görüş katmıştır. Dünyaca ünlü sanat eserleri ve düşünce yapıları ile sanat camiasına çok çaplı katkı sağlamıştır. Çeşitli yapılara kendi dokunuşlarını ekleyerek çok farklı yapıtlara dönüşmüştür. Tek insan figürleri ve sonsuzluğu ifade eden figürleri ile eserlerine imza atmayı başarmıştır.

Gerçek üstünlük akımının öncüleri arasında yer alan önemli ressam bunun gibi pek çok akımında öncüleri arasında yer alır. Mekânda süreklilik en önemli kaynaklarından biri olmuştur. Hayatını sanat eğitimi alarak ve sürekli kendine bir şeyler katarak ilerletmiştir. Giorgio de Chirico eserlerinde çoğunlukla kahverengi, gri, solgun ve soğuk bir ışık kullanmayı tercih etmiştir. Eserlerindeki bu loş hava ile daha etkileyici bir görünüm elde etmeyi başarmıştır. Fizikötesi Dönem 1908-1918 yılları arasında ortaya koyduğu çok önemli bir eserdir. Aynı zamanda bu eserini diğer eserlerden ayıran en önemli özellik ise duygu atmosferini daha yakından tanımasıdır. Duygu atmosferi ile ele aldığı resimleri çok ilgi görse de metafizik dönemi ele aldığı eserleri kadar beğenilmemiştir.

 

Giorgio de Chirion’in Eserleri

Melankolik ve Metafizik Ressam De Chirico - Alternatif Bir İtalya

Sürrealist akımından etkilenen ünlü ressam Giorgio de Chirion’in eserleri çok sayıda ve çok çeşittedir. Her türlü akıma öncülük etmiş ve eserleri ile dünya sanatına büyük katkı sağlamıştır. Giorgia de Chirico tuval üzeri yağlı boya tekniği ile yaptığı kanvas tablo Angoisaante tablosudur. Bu tablo 1912 yılında herkese paylaşılmıştır. Giorgio de Chirico’nun en önemli sanat eserlerinden bir diğeri ise Kralın Kötü Ruhu tablosudur. Bu tablo ile duygusal atmosferi insanlara tam anlamıyla aktarmayı başaramamış olsa da çok büyük bir ilgi görmüştür. Bu eseri ise 1915 yılında yapılmıştır. 1915 yılındaki diğer bir eseri ise Genç Kızın Oyuncaları isimli tablosu olmuştur. Bu tablosu ile duygu yoğunluğunu en üst seviyede aktarmayı başarmıştır.

Genç Kızın Tablosu isimli eseri göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Diğer önemli eseri ise Giorgio de Vhico Montparnasse Gari olmuştur. Bu eseri için çok uzun bir süre harcayan önemli sanatçı 1914 bitirmeyi başarmıştır. Bu eserinde kullanılan tekniği tuval üzerine yağlı boya tekniğidir. Kendi portesini resmettiği isleri ile de çok beğeni toplamayı başlarmıştır. Bu eserini 1922 yılında yayınlayan önemli sanatçı tablo üzeri yağlı boya tekniğini kullanır. Kanvas baskı özelliğinden de yararlanmıştır. Giorgio de Chirico Trajedya Komedisi isimli eseri ise 1924 yılında yaptığı pek çok şeyi bir arada anlatmayı amaçlamış ve amacına da ulaşmayı başarmıştır.