REKLAM ALANI

Hayat Kalitesini Yükseltmek

 • 08 Haziran 2021
 • 1.133 kez görüntülendi.
Hayat Kalitesini Yükseltmek

Bir kere geldiğimiz dünya da aslında ne çok şeyi dert ederek yaşam kalitemizi düşürüyoruz öyle değil mi? Aslına bakacak olursak hayat çok kısa ve kötü şeyleri düşünmek ve bunları kötü enerji ile kendimize çekmek kendimize yaptığımız en büyük kötülük. Neden bize bir kere sunulan bu fırsatı doya doya tadını çıkara çıkara yaşamayalım ki? O zaman ne yapıyoruz hayat kalitemizi yükseltmek ve çevreye saçtığımız ışığımızı parlatmak için ilk olarak gülümsüyoruz. Sokakta gördüğümüz esnafa, yolda bisiklet süren çocuğa, kediye, kuşa köpeğe güzel bir gülücük atıyoruz. Bak işte 1-0 öne geçtin bile. Sakin olmak, acele etmeden yaşamak hayatı, çok dinlemek az konuşmak, hayata her zaman pozitif bakmak sizin hayat kalitenizi yükseltecek merdivende birkaç basamak daha yukarı taşır.

Hayatta hiç kimseden bir şey beklemeyin. Tek başınıza geldiniz dünyaya ve tek başınıza gideceksiniz. Kimse ölürken sizin elinizden tutup beni de götür demeyecek. O yüzden her zaman kendi yanınızda kendiniz olun ve her zaman kendi sırtınızı sıvazlayın. Hayır demesini öğrenin. Yanınızdaki insanı, çalıştığınız işi, sevdiğiniz kadını ya da adamı kaybetmemek için asla kişiliğinizden ve hayatınızdan ödün vermeyin. Size ters gelen bir konuda asla ama asla evet demeyin. Duruşunuza, konuşmanıza giyiminize her zaman özen gösterin. Siz kendinizi severseniz çevrenizdekiler de sizi sevecektir. Sevgi dolu bir hayat kaliteli bir yaşam demektir.

Hayat Kalitesini Yükseltmek İçin Öneriler

 • Sabahları erken uyanmak; sabahları erken uyanmak yaşam kalitesini artırmak oldukça önemlidir. Erken uyanan insanlar için gün geç uyanan insanlardan daha uzundur ve yapılacak işler için bol bol vakit olacaktır. Bunu yaparken de mutlaka yeterli uyku süresini tamamlamak gerekir.
 • Spor Yapmak; hem bedenen hem de ruhen sizi oldukça diri tutacak yöntemlerden birisidir. Kondisyonunuz ne kadar yüksek olursa hayata bakış açınız o kadar kaliteli olacaktır.
 • Her gün belli bir rutini yerine getirmek; her gün belli saatlerde zevk aldığınız aynı şeyleri yapmaya özen gösterin. Her gün aynı saatte yürüyüş yapmak, koşmak müzik dinlemek kitap okumak gibi alışkanlıklar edinin.
 • Sevdiğiniz insanlara zaman ayırmaya ve onlarla kaliteli vakit geçirmeye özen gösterin.
 • Koşulsuzca sevin. Hayatın sandığınızdan da kısa olduğunu bilin ve sevmek için hiçbir şeyin sizi engellemesine izin vermeyin.
 • Sağlığınıza her zaman özen gösterin. Unutmayın dünyaya bir kere geldiniz ve bu hayatı dolu dolu yaşamak için sağlığa çok ihtiyacınız var. Bu nedenle hem ruh sağlığınızı hem de bedensel olarak sizi hasta eden insanlardan koşar adımlarla uzaklaşın.
 • Mutlaka kitap okuyun. Hatta sadece kitap değil okuyun ne olursa olsun okuyun. İçerisinde mutlaka sizi geliştirecek bir şeyler bulacaksınızdır. Bu önemli yerleri mutlaka not alın. Hatta sadece bunları değil duygularınızı, yaşadıklarınızı, isteklerinizi dökün kağıda.
 • Asla hiçbir şeyi ertelemeyin. Konu ne olursa olsun vaktinde yapın. Zamanı geçince acımış bir çaydan farkı olmaz yapacaklarınızın. Size zevk vermekten çok tatsız gelmeye başlar. Zamanında gezin, zamanında okuyun, sevdiklerinize onları sevdiğinizi zamanında söyleyin. Zaman yapacaklarınızı ertelemek için çok kısa.
 • Her türlü bağımlılığınızdan kurtulun. Silkelenin ve kendinize gelin. Sevdiğinize olan bağımlılık, maddeye olan bağımlılık, hayata olan bağımlılık hepsinden kurtulun. Bunların hiç birisi sizi hayata bağlamaz. Aksine enerjinizi sömürerek, hayattan daha da uzaklaşmanıza neden olur. Yaşamdan aldığınız zevk oranı hızla düşer.
 • Tv, telefon, tablet gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bunun yerine sizi daha mutlu edecek uğraşlar bulun. Mesela, telefon başında geçireceğiniz 1 saat yerine çıkıp sokak hayvanlarını besleyin. Yürüyüş yapın, yürürken de insanlarla selamlaşın. İletişimi birebir yapmanın size ne kadar haz verdiğini anlayacaksınız.
 • Mutlaka bir sanat dalı hakkında bilginiz olsun ve bu konuda kendinizi geliştirmek için çaba sarf edin. Sanatın güzelliği ruhunuza yansıyacaktır.
 • En önemli önerim ise mutlaka ama mutlaka kendinizi geliştirin. Kendinize yaptığınız her türlü yatırım karşılığını verecektir size. Gelişin, değişin ve dönüşün. Her açıdan size çok iyi gelecektir.
 • Size zarar verdiğini düşündüğünüz insanları hayatınızdan çıkarın. Kimsenin sizi aşağı çekerek yaşam kalitenizi düşürmesine izin vermeyin. Unutmayın hiçbir şey ve hiç kimse sizden ve hayatınızdan kıymetli değildir.