En Çok Ballon d’Or Kazanan Futbolcular

  • 27 Eylül 2021
  • 1.516 kez görüntülendi.
En Çok Ballon d’Or Kazanan Futbolcular

Ballon d’Or ödülleri her yıl mutlaka verilen futbol ödülleri arasında yer alır. Değişiklikler yapılmasına rağmen ve birçok kural getirilmesine rağmen en çok bu ödülü kazanan futbolcular heyecanla takip edilmeye devam edilmektedir. Dünya çapında verilmekte olan bu ödülü üst üste 3 kez alan en ünlü futbolcu Messi olarak bilinir. Genel olarak 6 kez alarak bu ödülü en çok kazanan futbolcu yine Messi’dir. Messi’den sonra en çok alan bir diğer futbolcu ise Milan’da top koşturmakta olan Liberyalı futbolcu George Weah’tır. Altın Top ödülü olarak adlandırılan bu ödülün ilk verildiği yıl 1956 yılıdır. Çok eski dönemlerden bu yana verilmeye devam etmektedir. Avrupa’da Yılın Futbolcusu Ödülü adıyla anılan Ballon d’Or ödülleri liglere ve kıtalara göre başarı gösteren, hatta milletlere göre başarı gösteren futbolculara takdim edilir.

Ballon d’Or Ödülü Hangi Futbolculara Verilir?

Belirli kriterlere, sürekli takip edilen canlı skor ve başarılara göre verilmekte olan Ballon d’Or ödülleri, ilk zamanlar yalnızca Avrupa kulüplerinde top koşturan futbolculara verilirdi. Ancak yıllar geçtikçe ve gelişim gösteren futbolcular, ün kazanan ve başarılarıyla adından söz ettiren futbolcular arttıkça hem Avrupa’da hem de diğer kulüplerde oynayan futbolcular da bu ödülü almaya hak kazandılar. Üstelik hem Avrupa kulübünde olmayıp hem de Avrupa kıtasında hiçbir maçta oynamayan Diego Maradona bu ödülü kazanan futbolculardan birisidir. Bu kural değişikliğinin ardından Avrupa dışı ödülü ilk alan futbolcu ise George Weah olmuştur.

Ballon d’Or Ödülünü Kimler Belirler?

Altın Top ödülünü alması için, futbolcuların tüm başarıları, milletleri ve oynadıkları kıtalar göz önünde bulundurulur. En iyi futbolcuların almaya hak kazandığı bu ödül için önce gazeteciler oy kullanırlar. Gazetecilerin oy çokluğu ile yılın en iyi futbolcusu belirlenir. Düzenlenen büyük törenlerle bu ödül kazanan futbolcuya takdim edilir. Bu döneme kadar diğer tüm ödüllerle birleşerek en çok ödülü kazanan futbolcu Messi olarak kabul edilir.

Siz de Oley.com ile iddaa heyecanına dahil olabilir ve Ballon d’Or Ödülü kazanmış başarılı futbolcuların maçlarının canlı skor takibini yapabilirsiniz.