Sporda Şiddet

  • 30 Haziran 2021
  • 2.424 kez görüntülendi.
Sporda Şiddet

Sporda Şiddet ile Nasıl Mücadele Edilir? - Fit People

Belirli kurallar çerçevesinde hem eğlenmek hem de yarışmak için yapılan farklı spor dalları mevcuttur. Futbol, basketbol veya voleybol gibi spor dalları, bedensel faaliyetin ve takım ruhunun daha fazla olduğu, seyirci eşliğinde yapılabilen sporlardır. Özellikle İngilizler tarafından icat edilen futbol, gerek izlenmesi gerekse oynanması en yaygın olan spor dalıdır. Aynı zamanda sporda şiddet faaliyetlerinin en fazla görüldüğü spor dalıdır.

Her insanda kendini koruma hissiyatından kaynaklanan şiddet eğilimi mevcuttur. Bu şiddet eğiliminin düzeyi kişinin psikolojik ve sosyal durumuyla yakından ilişkilidir. Her açıdan negatiflik taşıyan şiddet olgusu spor alanında kendini oldukça göstermektedir. Anayasanın 5149, 6222 ve 6259 sayılı maddelerinde sporda oluşan bu şiddet ve düzensizliğin önlenmesi kapsamında pek çok çalışma yapılmıştır.

Sporda şiddetin en fazla olduğu spor dalı futboldur. Dünyanın en popüler sporu olan futbol, aynı zamanda taraftarlarda holiganizmin en fazla görüldüğü spor dalıdır. Bu noktada holigan taraftar, saldırganlık veya şiddetin farklı boyutlarda karşı takımın oyuncu ve taraftarlarına zarar verme amacı taşımaktadır.

Saldırganlık, fiziksel müdahalede bulunmadan herhangi bir canlıya sözel veya psikolojik olarak zarar vermektir. Şiddet ise hem fiziksel hem psikolojik olarak karşı tarafa gösterilen hareket eylemidir. Sporda şiddet ve saldırganlık davranışları; gerginlik, sinir, stres, aidiyet algısı, bağlılık duygusu gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

 

SPORDA ŞİDDETİN NEDENLERİ

Sporda şiddetin nedenleri arasında; oynanan oyunun özellikleri, hakem, yöneticiler, antrenörler medya etkisi, sporcular veya holiganlar kaynaklı olabilmektedir. Özellikle hatalı kararlar veya kışkırtıcı açıklamalar gerginlik ortamını tetikler. Bu gerginlik sadece şiddetle kalmayıp ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddileşebilir. Örneğin 2015 yılında Fenerbahçe futbol takımının oyuncularını taşıyan otobüse silahlı saldırı düzenlenmiştir. Hem taraftarlar hem de sporcular arasında oluşabilecek bu şiddeti önlemek adına son yıllarda farklı kanunlar geliştirilmiştir. 2011 Yılında resmi gazetede yayımlanan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında konu adına birçok yeni madde eklenmiştir.

Daha fazla bilgi için “Spor” kategorisini inceleyebilirsiniz.