Savant Sendromu Nedir, Tedavisi

  • 08 Temmuz 2021
  • 1.686 kez görüntülendi.
Savant Sendromu Nedir, Tedavisi

Sıra Dışı Dahiler: Savant Sendromu | Akıl Defterim

Savant sendromu, ciddi düzeyde zihinsel engeli olan bir bireyin her hangi bir alanda gösterdiği dahilik derecesindeki üstünlüktür. Savant sendromlu kişiler daha çok müzik, matematik, sanat gibi alanlarda normalin çok üzerinde yetenekli kişilerdir. Yani normal bir bireyden çok daha hızlı ve herhangi bir araç kullanmadan hesaplama yapabilir. Çok zor ve uzun formülleri bile ezberleyebilirler. Fakat bu alanlar dışında fazla yetenekli oldukları söylenemez.

Toplumda bu bireyler için yanlış bir algı ortaya çıkmıştır. Her otizmli bireyin savant sendromlu olduğu düşünülmektedir. Fakat bu oldukça yanlış bir algıdır. Otizmli bireylerin yarıya yakını savant sendromlu olmakla birlikte diğer yarısında bu sendrom görülmemektedir.

Savant sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat uzun yıllardır bu konu üzerinde çalışmalar devam etmektedir. bilinen konu şu ki savant sendromu doğuştan gelmektedir. ilerleyen yıllar içerisinde ortaya çıkan bu durum zamanla daha da geliştirilebilir. Savant sendromunun türlerinden birisi olan edinsel savant ise ilerleyen zamanlarda her hangi bir kafa travması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Yani normal yaşantısına devam eden bir kişi geçirdiği bir kaza sonucu bir alanda dahilik göstermeye başlayabilir.

Savant Sendromu Tedavi Edilir mi?

Savant sendromu eğer başka bir olumsuzluğa neden olmuyor ise genellikle avantajlı bir durumdur. Yani bu güne kadar herhangi bir olumsuz veriye rastlanmamıştır. Bu nedenle tedavi edilmesi gibi bir duruma gerek yoktur. Savant sendromu dışında başka bir problem varsa bu problem tedavi edilmeli ve bu sendrom avantaja dönüştürülmelidir. Kişinin dahilik gösterdiği alana yönelmek ve bu alanda eğitim almasını sağlamak eğer kişinin başka bir gelişim problemi varsa onun da tedavi edilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle aileler çocuklarında böyle bir durumun farkına vardıkları anda mutlaka bir uzmana danışmalı ve eğitimi hakkında bilgi almalıdır.

Daha fazlası için “SAĞLIK” kategorisine göz atabilirsiniz.