American Shorthair Kedisi

American Shorthair Kedisi

Kısa tüylü Amerikan kedisi Amerika’ya ilk yerleşimcilerle birlikte geldi. Başlangıçta onlar uzun yolculuklarda gemi malzemelerini koruyan sıradan avlu kedileriydi. Sadece 1960’da cins resmen tescil edildi, daha sonra şimdiki adını aldı. Amerikan Shorthair kedileri avcıdır, bu nedenle güçlü yapıları ve el becerileri ile ayırt edilirler.

Bu cins, orta büyüklükte, doğru oranlarda ve güçlü kaslara sahiptir. Yaklaşık 5 kilogram ağırlığındadırlar. Ata avcılarından miras kalan bu kediler, atletik bir fiziğe, kare çeneli ve büyük gözlü, dost canlısı bir yüz ifadesine sahiptirler. Tüyleri kısa, pürüzsüz ve parlaktır. Cins, nadir görülen çeşitli tüy rengiyle ayırt edilir. 80’den fazla tüy rengine göre ayırt dilen cinsleri vardır.

Amerikan Shorthair kedisi, atalarının fareleri avlamak için harcadığı zaman sayesinde hızlı atlama ve koşma konusunda mükemmeldir. Bazı Amerikan Shorthair’leri böcekleri bile avlar. İçgüdüleri çok güçlüdür. Bu kediler çocuklara iyi davranır ve köpeklerle arkadaştır. American Shorthair’in karakteri sakin ve arkadaş canlısıdır, yatmayı seven ve saatlerce tembellik etmeyi seven sessiz kedilerdir. İnsanların yanında kendilerini rahat hissederler, ancak aynı zamanda bağımsızdırlar, yani güvenli bir şekilde evde yalnız bırakılabilirler.

Bu kediler çok az tüy döker çünkü tüyleri çok kısadır. Tüyünün iyi görünmesini sağlamak için haftada bir fırçalayın. Bu kediler fırça ile taranmayı sever. Bazen banyo yapılabilir, ancak genellikle American Shorthair’lerin buna ihtiyacı yoktur.